تنش در آسمان؛ روسیه و غرب از رهگیری هواپیماهای جنگی یکدیگر خبر دادند

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بر تنش‌های میان مسکو و غرب افزوده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بریتانیا اعلام کرد که جنگنده‌های «تایفون» این کشور روز دوشنبه دو هواپیمای بمب‌افکن گشتی دریایی روسیه را در حریم هوایی بین‌المللی شمال اسکاتلند و در منطقه پلیس هوایی شمالی ناتو رهگیری کردند.

جیمز هیپی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا دوشنبه 23 مرداد گفت: «خلبان‌ها صبح امروز با جت‌های تایفون خود برای رهگیری دو بمب‌افکن دوربرد روسی به پرواز درآمدند و آنها را در حین عبور از شمال جزایر شتلند زیر نظر گرفتند و آماده مقابله با هر گونه تهدید احتمالی علیه خاک بریتانیا بودند.»

همزمان، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نیز دوشنبه اعلام کرد که چهار جت نظامی روسیه در اواخر یکشنبه شب و تا صبح دوشنبه در منطقه شناسایی دفاع هوایی آلاسکا (ADIZ) مشاهده شدند.

به گزارش «العربیه»، در بیانیه پنتاگون آمده که هواپیمای روسی در حریم هوایی بین‌المللی باقی ماندند و وارد حریم هوایی آمریکا یا کانادا نشدند.

ناظران می‌گویند که این فعالیت روسیه در آلاسکا به طور منظم رخ می‌دهد و به عنوان یک تهدید تلقی نمی‌شود.

با این‌حال، از اوایل سال جاری تاکنون در چندین مورد، ارتش ایالات متحده هواپیماهای جنگی را برای رهگیری جنگنده‌های روسی در نزدیکی آلاسکا مورد رهگیری قرار داده است. تنش‌ها بین واشینگتن و مسکو به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین و آزار و اذیت مکرر کرملین علیه جت‌های جنگنده و پهپادهای آمریکایی در دریای سیاه و خاورمیانه بالا گرفته است.

جنگنده‌های روسیه
جنگنده‌های روسیه

تنش‌‌زایی دوطرفه

در حالی‌که غربی‌ها نیروی هوایی روسیه را متهم به فعالیت‌های تنش‌زا می‌کنند، روز دوشنبه 23 مرداد، روسیه نیز اعلام کرد که یک جت جنگنده میگ 29 را برای «جلوگیری از تجاوز» به مرز خود توسط یک هواپیمای گشتی نظامی نروژی بر فراز دریای بارنتز اعزام کرده است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با نزدیک شدن جنگنده روسی، هواپیمای نظامی خارجی از مرزهای فدراسیون روسیه دور شد.»

در این بیانیه آمده است: «هیچ تجاوزی به مرز صورت نگرفته است» و هواپیمای نروژی یک هواپیمای گشتی P-8A Poseidon است.

وزارت دفاع روسیه همچنین گفت که پرواز این هواپیما بر اساس قوانین بین‌المللی «بدون عبور از مسیرهای هوایی یا ایجاد نزدیکی خطرناک» انجام شده است.

نروژ عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» دارای مرز زمینی با روسیه و همچنین مرز دریایی در دریای بارنتز است.

حوادث مربوط به هواپیماهای روسی و غربی در ماه‌های اخیر در پس زمینه مداخله نظامی گسترده روسیه در اوکراین افزایش یافته است.

روسیه و ناتو اگرچه در وضعیت جنگی نیستند ولی تنش در یک سال و چند ماه اخیر و از زمان تهاجم روسیه به خاک اوکراین وارد مرحله‌ای جدی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید