آمریکا خواستار راه حل دیپلماتیک براى بحران نیجر شد

رئیس‌جمهوری نیجریه، که ریاست گروه «اکواس» نیز برعهده دارد، چند روز پیش تاکید کرد دیپلماسی، بهترین راهی است که می‌بایست در پیش گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر آزادی فوری پرزیدنت محمد بازوم و خانواده‌اش اعلام کرد که واشینگتن خواستار راه حل دیپلماتیکی است که نظام دیپلماتیک در نیجر را احیا کند.

این سخنگو، یکشنبه 22 مرداد در اظهاراتی به «العربیه» گفت: «ما با خوش‌بینی منتظر ورود کاتلین فیتزگیبون، سفیر جدیدمان به نیامی هستیم.»

او افزود: «ما فیتزگیبون را در برهه زمانی حساس برای هدایت سفارت اعزام می‌کنیم و او ضمن حمایت از آمریکایی‌ها، فعالیت‌های دولت آمریکا را هماهنگ خواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تاکید کرد که ورود سفیر، بیانگر بروز تغییر در موضع ایالات متحده نیست.

او خاطرنشان کرد: «ما متعهد به همکاری با شرکای آفریقایی برای ایجاد امنیت، ثبات و حاکمیت دموکراتیک در منطقه ساحل افریقا هستیم.»

برخورد باز با گفت‌وگو

این مواضع آمریکا در حالی بیان می‌شود که شورای نظامی کودتا که قدرت را در نیجر قبضه کرده و رئیس جمهوری این کشور را در اواخر ژوئیه برکنار کرد، موضع خود را ملایم‌تر کرده است.

در این رابطه هیئتی از نیجریه که یکشنبه با سران این شورا و دولت نیجر دیدار کرد، خاطرنشان ساخت که دولت نیجر برخوردی باز با موضوع گفت‌وگو دارد.

پائولا تینوبو، رئیس‌جمهوری نیجریه، که ریاست گروه «اکواس» را نیز برعهده دارد، چند روز پیش تاکید کرد «دیپلماسی، بهترین راهی است که می‌بایست در پیش گرفت»، به‌ویژه که کشورش نگران است در صورت وقوع هر جنگی، منطقه فقیر ساحلی غرب افریقا که عملا با جنبش‌های خشونت‌گرا و افراطی مواجه است، به این جنگ کشانده شود.

این نگرانی‌ها تنها به سرنوشت نیجر که یکی از تولیدکنندگان اصلی اورانیوم جهان و متحد اصلی غرب در جنگ علیه افراط‌گرایان است، محدود نمی‌شود ، بلکه نیجریه همسایه را نیز تهدید می‌کند.

از سویی در رابطه با مسائل استراتژیک قدرت‌های بزرگ جهانی، نیروهای آمریکایی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی برای مقابله با شورش گروه‌های محلی مرتبط با سازمان القاعده، «داعش» و دیگر گروهای افراط‌گرا در نیجر مستقر هستند که طی سال‌های گذشته، هزاران کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر را در منطقه ساحل آواره کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size