نارضایتی شدید پکن از سفر معاون رئیس جمهوری تایوان به آمریکا

وزارت خارجه چین «ویلیام لای» را «تجزیه‌طلب و همیشه مشکل‌ساز» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه چین، یکشنبه 22 مرداد، اندکی پس از اعلام سفر ویلیام لای، معاون رئیس جمهوری تایوان به نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد که پکن از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کند و «اقدامات قاطعانه‌ای برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود» اتخاذ خواهد کرد.

لای، بامداد امروز در آغاز یک سفر به ایالات متحده وارد نیویورک شد و قرار است پس از ایالات متحده به پاراگوئه سفر کند.

مقامات تایوان ابراز نگرانی کرده‌اند که این سفر ممکن است به فعالیت نظامی بیشتر چین در اطراف جزیره تایوان که از نظامی دموکراتیک برخوردار است، منجر شود.

هواپیمای خطوط هوایی چین که حامل این مقام تایوانی از تایپه بود، اندکی بعد از ساعت 20:15 به وقت محلی و ساعت (00:15) به وقت گرینیچ در فرودگاه «جان اف کندی» فرود آمد.

لای، نامزد برجسته برای ریاست جمهوری تایوان در انتخابات ژانویه آینده، اولین سفر رسمی خود را با دوبار بازدید از آمریکا انجام می‌دهد. او ابتدا به ایالات متحده سفر کرده و سپس به پارگوئه می‌رود.

معاون رئیس جمهوری تایوان که برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید پاراگوئه به آن کشور سفر کرده است، در بازگشت مجددا به آمریکا باز می‌گردد.

در برنامه رسمی این سفر که روز شنبه منتشر شد، اشاره‌ای به سفر او به ایالات متحده نشده بود. انتظار می‌رود او روز جمعه از پاراگوئه به سانفرانسیسکو و از آنجا به تایوان باز گردد.

اهداف نامشخص سفر

به گفته منابع مطلع از سفر معاون رئیس جمهوری تایوان، واشینگتن و تایپه هیچ‌کدام جزئیات دقیقی از برنامه سفر ویلیام لای به ایالات متحده ارائه نکردند و به نظر می‌رسد که هر دو قصد دارند اهداف سفر لای را مخفی نگه دارند.

لای خود نیز به جزئیات سفرش به ایالات متحده اشاره نکرد و تنها با یک جمله کوتاه به خبرنگاران گفت: «ابتدا به نیویورک و سپس به پاراگوئه می‌روم ».

او افزود که از سفر پاراگوئه نه تنها برای تقویت روابط با آن کشور استفاده خواهد کرد، بلکه برای گفت‌وگو و دیدار با هیئت‌هایی از شرکای تایوان نیز استفاده خواهد کرد. او نام این شرکا را فاش نکرد.

به گزارش «رویترز»، معاون رئیس جمهوری تایوان افزود: «سفر من این پیام را به جامعه بین‌المللی خواهد رساند که تایوان کشوری متعهد به دموکراسی، آزادی و حقوق بشر است و فعالانه در امور بین المللی مشارکت می‌کند».

او همچنین اظهار داشت، این امر جهان را از تلاش‌های مختلف ما برای حفظ صلح و ثبات در منطقه هند و اقیانوس آرام آگاه می‌کند.

تایپه و واشینگتن همواره تاکید می‌کنند که چنین بازدیدهایی طبیعی است و دلیلی برای اتخاذ اقدامات «تحریک آمیز» از سوی پکن وجود ندارد.

خشم چین

این در حالی است که چین عموماً این نوع بازدیدها را دوستانه تلقی نمی‌کند بلکه تاکنون با عصبانیت به آنها پاسخ داد و این بازدیدها را «نشانه دیگری از حمایت واشینگتن از تایوان» که آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، به شمار می‌آورد.

برخی مقامات تایوانی هشدار داده‌اند که چین از توقف ویلیام لای در ایالات متحده به عنوان بهانه‌ای برای شروع تمرینات نظامی احتمالا در هفته آینده، در نزدیکی جزیره تایوان استفاده خواهند کرد تا پیش از انتخابات سال آینده رای‌دهندگان این کشور را از «جنگ» بترساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید