«اکواس» هیئتی را برای دیدار با رهبران کودتا به نیجر می‌فرستد

شورای نظامی حاکم بر نیجر انقضای مهلت حضور نیروهای فرانسه در نیجر را به پاریس یادآوری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی پارلمان جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس»، شنبه، 21 مرداد اعلام کرد که پارلمان در نظر دارد با توجه به نگرانی‌های غرب و آفریقا در مورد سلامتی محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنارشده نیجر و شرایط بازداشت او، کمیته‌ای را به نیجر بفرستد تا با رهبران کودتای نظامی دیدار کند.

نشست مهم «اکواس» که قرار بود، شنبه در آکرا، پایتخت غنا، به هدف مشورت‌دهی به رهبران این سازمان در مورد «بهترین گزینه‌ها» به منظور فعال کردن و استقرار «نیروی ذخیره» خود در نیجر برگزار شود، به تعویق افتاد.

به گفته منابع نظامی منطقه‌ای، این نشست به دلایل فنی بدون اعلام تاریخ جدید برپایی، به تعویق افتاده است.

اتحادیه آفریقا نیز جمعه از تائید تصمیمات خود در مورد نیامی که شاهد هفتمین کودتای دولتی در غرب و مرکز آفریقا در 3 سال گذشته است، خبر داد.

رهبران کودتا هنوز به تصمیم «اکواس» پاسخ نداده‌اند، اما ضمن رد درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای گفت‌وگو، پنج‌شنبه گذشته، دولت جدیدی را چند ساعت قبل از برپایی اجلاس «اکواس»، معرفی کردند.

ورود هیئت روحانیون نیجریه

از سویی به گفته یک منبع نزدیک به کودتاچیان به «خبرگزاری فرانسه»، یک هیئت میانجی متشکل روحانیون نیجریه برای دیدار با رهبران کودتا در نیجر، وارد نیامی شد.

سفر هیئت میانجی که از سوی علی الامین، نخست‌وزیر غیرنظامی جدید ، مورد استقبال قرار گرفت، در حالی صورت می‌گیرد که «اکواس» بر اولویت راه حل دیپلماتیک برای بحران تاکید دارد.

تذکر به پاریس

این در حالی است که سرهنگ عبدالرحمن آمادو، سخنگوی شورای نظامی نیجر، با اشاره به خاتمه قراردادهای نظامی میان نیامی و پاریس از سوی شورا نظامی، به فرانسه یادآوری کرد که مهلت حضور نیروهای این کشور در نیجر به پایان رسیده است.

وب‌سایت «اکتونیچر» به نقل از آمادو نوشت: «هواپیماهای نیروی هوایی فرانسه در نهم اوت با یورش به حریم هوایی نیجر، مرتکب اعمال غیرقانونی، مشکوک و خطرناک شدند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید