ناو جنگی روسیه به کشتی باری در دریای سیاه گلوله اخطار شلیک کرد

روسیه و اوکراین دو تولید کننده برتر کشاورزی در جهان و بازیگران اصلی در بازارهای گندم، جو، ذرت، کلزا، روغن کلزا، تخمه آفتابگردان و روغن آفتابگردان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کشتی جنگی روسی، یکشنبه، 22 مرداد به سمت یک کشتی باری در جنوب غربی دریای سیاه شلیک کرد.

این اولین باری است که روسیه از زمان خروج از توافق غلات با میانجیگری سازمان ملل در ماه گذشته، به کشتی‌های تجاری غیر اوکراینی شلیک می‌کند.

روسیه در ماه ژوئیه مشارکت در توافق غلات را که به اوکراین اجازه می‌داد محصولات کشاورزی را از طریق دریای سیاه صادر کند، متوقف کرد.

مسکو مدعی شد که تمام کشتی‌هایی که به سمت آب‌های اوکراین حرکت می‌کنند، به طور بالقوه حامل سلاح هستند.

به گزارش «رویترز»، روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی «واسیلی بیکوف» پس از اینکه کاپیتان کشتی به درخواست توقف برای بازرسی پاسخ نداد، به کشتی «سوکرو اوکان» با پرچم پالائو با سلاح‌های خودکار شلیک کرد.

روسیه تصریح کرد این کشتی در حال حرکت به سمت بندر ازمیل اوکراین بود. سازمان داده‌های کشتیرانی «ریفینیتیو» گزارش داد که کشتی در حال حاضر در نزدیکی سواحل بلغارستان بوده و به سمت بندر سولینا رومانی در حرکت است.

وزارت دفاع روسیه گفت: «برای توقف اجباری کشتی، آتش هشدار از سلاح‌های خودکار شلیک شده است.»

به گفته این وزارت‌خانه، ارتش روسیه با کمک یک هلیکوپتر «کا-29» این کشتی را تحت بازرسی قرار داد.

وزارت دفاع روسیه تصریح کرد: «پس از تکمیل کار گروه بازرسی در کشتی، سوکرو اوکان به مسیر خود به سمت بندر ازمیل ادامه داد.»

شلیک به یک کشتی تجاری نگرانی‌های جدی را در بین مالکان کشتی، بیمه‌گران و تاجران کالا در مورد خطرات احتمالی گرفتار شدن در دریای سیاه ایجاد می‌کند.

روسیه و اوکراین دو تولید کننده برتر کشاورزی در جهان و بازیگران اصلی در بازارهای گندم، جو، ذرت، کلزا، روغن کلزا، تخمه آفتابگردان و روغن آفتابگردان هستند.

از زمانی که روسیه از قرارداد غلات دریای سیاه خارج شد، مسکو و کی‌یف هر دو هشدارهایی صادر کرده و حملاتی را انجام داده‌اند که بازارهای جهانی کالا، نفت و کشتی‌ها را دچار آشفتگی کرده است.

روسیه گفته است که با هر کشتی که به بنادر اوکراین نزدیک شود به عنوان کشتی‌های نظامی احتمالی و کشورهای دارای پرچم آنها به عنوان دشمن برخورد خواهد کرد. روسیه همچنین به تاسیسات غلات اوکراین در دانوب حمله کرده است.

اوکراین و غرب می‌گویند اقدامات روسیه به محاصره عملی بنادر اوکراین منجر می‌شود که موجب قطع جریان گندم و تخمه آفتابگردان از اوکراین به بازارهای جهانی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید