صدراعظم آلمان از نشست جده برای صلح در اوکراین استقبال کرد

کی‌یف هفته قبل اعلام کرد از نشست سعودی برای حمایت از طرح صلح 10 ماده‌ای از جمله خروج کامل نیروهای روسیه از خاک اوکراین «رضایت» دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، یکشنبه، 22 مرداد از نشست اخیر به رهبری پادشاهی عربی سعودی درباره راه‌حل صلح برای پایان‌دادن به درگیری‌ها در اوکراین استقبال کرد و خواستار تلاش‌های دیپلماتیک بیشتر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این نشست که آخر هفته گذشته با حضور نمایندگانی از حدود 40 کشور از جمله چین، آلمان، هند و ایالات متحده در جده برگزار شد، مقامات کشورهای مختلف حضور داشتند اما روسیه شرکت نکرد.

شولتز در مصاحبه با رادیو و تلویزیون دولتی آلمان، گفت: «برای ما منطقی است که این گفت‌وگوها را ادامه دهیم، زیرا آنها فشار را بر روسیه افزایش می‌دهند تا متوجه شود که مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است و باید نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و صلح را ممکن کند.»

کنفرانس بین‌المللی مشابهی در ماه ژوئن گذشته برای گفت‌وگو درباره مسیر صلح در کپنهاگ انجام شد.

شولتز مذاکرات دانمارک و سعودی را که در سطح مشاوران سیاست خارجی برگزار شد، «بسیار ویژه» خواند و گفت: «آنها بسیار مهم هستند اما تنها آغازی برای روند پایان جنگ در اوکراین هستند.»

کی‌یف، دوشنبه هفته قبل اعلام کرد از نشست سعودی برای حمایت از طرح صلح 10 ماده‌ای از جمله خروج کامل نیروهای روسیه از خاک اوکراین «رضایت» دارد.

مسکو اعلام کرد که صلح تنها در صورتی امکان‌پذیر است که کی‌یف خلع سلاح شود.

یک سال پس از تهاجم روسیه، اوکراین در ماه ژوئن با حمایت کشورهای غربی، حمله‌ای متقابل را آغاز کرد. اما در مواجهه با مقاومت سرسختانه روسیه تاکنون توانسته فقط بخش بسیار کوچکی از خاک خود را که به اشغال روسیه درآمده، باز پس گیرد.

کی‌یف تاکنون بارها از برلین خواسته موشک‌های کروز دوربرد «تاروس» را در اختیار ارتش این کشور قرار دهد. اما آلمان تاکنون با ابراز نگرانی‌ که این سلاح‌ها ممکن است به خاک روسیه رسیده و درگیری را گسترش دهد، از ارسال سلاح های مذکور ممانعت کرده است.

شولتز در این مصاحبه تکرار کرد که آلمان اکنون پس از ایالات متحده دومین تامین‌کننده بزرگ کمک نظامی به اوکراین است اما در مورد موضوع ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین، صدراعظم این کشور از ابراز نظر واضح خودداری کرد.

شولتز گفت: «مانند گذشته، ما همیشه هر تصمیمی را با دقت بررسی می‌کنیم، چه چیزی ممکن است روی دهد، چه چیزی منطقی است و چه چیزی می‌تواند به‌عنوان کمک از سوی ما ارائه شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید