حمله نیروهای «واگنر» به جدایی‌طلبان در شمال مالی

واگنر به شکلی علنی در مالی و 3 کشور آفریقایی دیگر فعال است و از رژیم‌های شکننده آنها در ازای استفاده از فلزات و سایر منابع طبیعی حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جدایی‌طلبان طوارق در شمال مالی اعلام کردند که نیروهایشان جمعه 20 مرداد، هدف حمله ارتش و گروه روسی «واگنر» قرار گرفتند.

«هماهنگی جنبش‌های ازواد» در «فیس‌بوک» اعلام کرد که نیروهایش، «حمله پیچیده فاما (ارتش مالی) و واگنر» در شهرک بیر، واقع در منطقه تومبوکتو (شمال) را دفع کردند.

محمد المولود رمضان، سخنگوی این هماهنگی با اعلام این که «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که شاهد این اقدامات خطرناک باشد»، افزود که این حمله، «نقض کلیه تعهدات و تدابیر امنیتی» محسوب می‌شود.

ارتش مالی نیز ضمن اعلام این که پاسخ قدرتمندی به «تلاش برای هک کردن» وب‌سایت خود در جمعه داده، «تروریست‌ها» را به این کار متهم کرد.

جدایی‌طلبان طوارق پنجشنبه اعلام کردند که همه نمایندگان آنها به دلایل «امنیتی»، باماکو را ترک کردند. این اقدام، شکاف موجود با شورای نظامی حاکم از سال 2020 در مالی را عمیق‌تر کرده است.

هماهنگی جنبش‌های ازواد که یکی از امضاکنندگان توافق صلح 2015 با دولت مالی به حساب می‌‌آید، هم‌پیمانی است که عمدتاً گروه‌هایی از طوارق را شامل می‌شود و به دنبال خودمختاری یا استقلال از دولت مالی هستند.

نفوذ بالای واگنر در مالی

با تیره‌شدن روابط بین دولت نظامی مالی و فرانسه، شورای نظامی برای تامین حمایت سیاسی و نظامی، به روسیه روی آورد.

«واگنر» به طور علنی در مالی و 3 کشور آفریقایی دیگر فعال است و از رژیم‌های شکننده آنها در ازای استفاده از فلزات و سایر منابع طبیعی، حمایت می‌کند.

نیروهای واگنر در مالی ضمن محافظت از رژیم و اجرای عملیات نظامی، بر روند آموزش نظارت داشته و در مورد بازنگری قوانین معادن و حتی قانون اساسی مشاوره می‌دهند.

رژیم باماکو می‌گوید که مربیان نظامی خارجی در مالی، وابسته به گروه «واگنر» نیستند، بلکه برای ارتش روسیه کار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید