بلینکن مخالفت کودتاگران با آزادی خانواده رئیس جمهوری برکنارشده نیجر را محکوم کرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پلتفرم «ایکس» فاش کرد که پرزیدنت بازوم و خانواده‌اش چند روزی از غذا، برق و مراقبت‌های بهداشتی محروم شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، جمعه 20 مرداد اعلام کرد که سران کودتا در نیجر از آزادسازی خانواده محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنارشده این کشور برای نشان‌دادن حسن نیت، خودداری کردند.

از زمانی که ارتش، قدرت را در نیجر در دست گرفت و خانواده بازوم را در 26 ژوئیه بازداشت کرد، نگرانی در خصوص سلامتی بازوم، همسر و پسر 20 ساله‌اش، افزایش یافته است.

بلینکن در تماس تلفنی با ماهامادو ایسوفو، رئیس جمهوری سابق نیجر و یکی دیگر از متحدان غرب که بازوم با او همکاری داشت، «نگرانی شدید خود را در مورد تداوم بازداشت غیرقانونی با توجه به وخامت حال پرزیدنت بازوم و خانواده‌اش»، ابراز کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده، بلینکن افزود که «به ویژه از مخالفت با آزادی اعضای خانواده بازوم به عنوان حسن نیت از سوی کسانی که قدرت را در نیجر در دست گرفتند، ناخشنودم.»

فشار بر بازوم و خانواده او

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پلتفرم «ایکس»فاش کرد که پرزیدنت بازوم و خانواده‌اش «چند روزی است که از غذا، برق و مراقبت‌های بهداشتی محروم شده‌اند.»

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز بر اساس گزارش‌های دریافتی، اعلام کرد که شرایط بازداشت بازوم و خانواده‌اش «چه‌بسا به منزله رفتار تحقیرآمیز و غیرانسانی باشد که نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.»

توقف پخش یک رادیو

از سویی، حکومت نظامی بورکینافاسو، یک ایستگاه رادیویی پرمخاطب را پس از پخش مصاحبه‌ای که آن را در حق سران نظامی جدید نیجر «توهین آمیز» دانست، تعلیق کرد.

ریمتالبا ژان امانوئل ودرائوگو، وزیر ارتباطات، در بیانیه‌ای با اعلام این که «رادیو امگا» تا «اطلاع ثانوی» پخش خود را متوقف کرد، افزود که این اقدام «در راستای منافع عالی ملت» انجام می‌شود.

این رادیو بخشی از گروه رسانه‌ای «امگا» است که متعلق به آلفا باری، روزنامه‌نگار و وزیر خارجه پیشین است.

«رادیو امگا» با عثمان عبدالمومن، سخنگوی گروه تازه تاسیس نیجر که برای بازگرداندن پرزیدنت بازوم به قدرت فعالیت است، مصاحبه کرده بود.

ودرائوگو بیان کرد که عبدالمومن «سخنان توهین‌آمیزی در مورد مقامات جدید نیجر» ایراد کرده است.

عبدالمومن تاکید کرد، سازمانش به شکلی شفاف در جهت مقابله با خشونت و جنگ علیه مردم نیجر می‌کوشد و بازگرداندن بازوم به منصبش را از هر طریق ممکن، دنبال می‌کند.

«رادیو امگا» جمعه اعلام کرد که برای مبارزه با این ممنوعیت، به «تمامی ابزارها» متوسل خواهد شد و این تصمیم دولت، «تجاوزی غیرقابل قبول به آزادی بیان و آزادی مطبوعات» است.

طبق ادعای این رادیو، بستن آن در پی «تهدیدهای مکرر به قتل» علیه مدیران این رادیو و روزنامه‌نگاران، صورت گرفت.

بورکینافاسو یکی از اولین کشورهایی بود که با اعلام همبستگی با رهبران جدید نیجر هشدار داد که هرگونه مداخله نظامی برای بازگرداندن بازوم به قدرت، به منزله «اعلان جنگ» علیه این دو کشور خواهد بود.

مقامات بورکینافاسو در ماه‌های اخیر، کانال «فرانس 24» و «رادیو فرانسه اینترنشنال» را تعلیق و خبرنگاران روزنامه‌های فرانسوی «لیبراسیون» و «لوموند» را اخراج کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید