6 کشور غربی خواستار بازگرداندن اراضی تصرف‌شده گرجستان توسط روسیه شدند

در بیانیه این 6 کشور آمده است که بحران میان روسیه و گرجستان باید بر اساس قواعد بین‌المللی از جمله میثاق سازمان ملل متحد حل‌وفصل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

6 کشور غربی در پانزدهمین سالگرد تصرف 20 درصد از اراضی گرجستان توسط روسیه خواستار بازگردان مناطق اوستیای جنوبی و آبخازیا به گرجستان شدند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلبانی، ژاپن و مالت، اعضای کنونی شورای امنیت، پنج‌شنبه 19 مرداد در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که حمله روسیه به گرجستان در سال 2008 رویکرد خصمانه مسکو نسبت به همسایگانش را نشان داد و همین رویکرد علیه اوکراین نیز بکار برده شد.

بیانیه، پس از نشست غیرعلنی شورای امنیت پیرامون گرجستان، افزود که 6 کشور «بر استقلال و حاکمیت گرجستان بر تمامی اراضی خود طبق قوانین بین‌المللی تاکید دارند.»

گرجستان در اوت 2008 کوشید مانع جدایی منطقه اوستیای جنوبی شود که در نهایت به جنگ کوتاهی با روسیه منتهی شد. پس از آن مسکو استقلال دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیا را به رسمیت شناخت و به ایجاد پایگاه‌های نظامی در این دو منطقه اقدام کرد.

در این بیانیه که توسط ویریت خوجه، نماینده آلبانی در بیرون از سالن شورای امنیت قرائت شد، آمده است که 6 کشور «تهاجم وحشیانه» روسیه به گرجستان و ادامه اشغال اوستیای جنوبی و آبخازیا و تلاش برای انضمام آنها به خاک روسیه را محکوم می‌کنند.

این کشورها همچنین تهدیدهای مستمر روسیه به‌ویژه «حمله غیر قابل پذیرش به اوکراین» را محکوم کردند.

بیانیه این کشورها به ادامه مانورهای نظامی روسیه در اراضی و آسمان گرجستان، ایجاد موانع از جمله سیم خاردار، بازداشت و ربودن ساکنان مناطق تصرف‌شده، تبعیض علیه گرجستانی‌ها و تخریب عامدانه آثار و نمادهای گرجستانی اشاره کرده‌ است.

این بیانیه تاکید کرده است که بحران میان روسیه و گرجستان باید بر اساس قوانین و قواعد بین‌المللی از جمله میثاق سازمان ملل متحد حل‌وفصل شود.

از سویی، دیمتری پولیانسکی، دستیار سفیر دائمی روسیه در سازمان ملل در شبکه اجتماعی اکس نوشت، بیانیه 6 کشور غربی «منافقانه» است و اشاره کرد که گرجستان به‌دلیل «ماجراجویی حساب‌نشده» اراضی خود را از دست داد.

روسیه و گرجستان در ماه می گذشته پروازهای دوجانبه را از سر گرفتند.

پولیانسکی خاطرنشان کرد، روابط روسیه با گرجستان به تدریج بهبود می‌یابد و بر اساس آن تبادل اقتصادی و جهانگرد امکان‌پذیر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید