مشاور بازوم در گفت‌وگو با العربیه: سلامتی رئیس جمهوری نیجر در خطر است

آنتی‌نکار الحسن: همه پشت سر رئیس جمهوری برکنارشده، ایستاده و از او حمایت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتی‌نکار الحسن، مشاور ویژه محمد بازوم، رئیس‌ جمهوری برکنارشده نیجر، وضعیت سلامتی او را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت که بازوم از دوم اوت از خوردن غذا منع شده‌ است.

الحسن با بیان این که استعفای بازوم مطرح نیست، افزود: «نظامیان، خواستار حضور نیروهای «واگنر» در خاک نیجر شدند.»

مشاور بازوم از جامعه جهانی خواست تا برای آزادی رئیس‌ جمهوری برکنارشده نیجر مداخله کند.

مشاور بازوم در اظهارات رسانه‌ای پیشین خود گفته بود: «کودتا مبتنی بر هیچ انگیزه‌ای نبود و دلایل منطقی هم برای توجیه آن وجود نداشت، چرا که کشور درگیر بحران سیاسی خاصی نبود.»

الحسن افزود: «مطالبی در این خصوص که نظامیان کودتاچی توانستند مردم را بسیج کنند، مطرح شده اما بسیج مردم در واقع، به هدف مخالفت با مداخلات خارجی بود.»

او خاطرنشان کرد که همه پشت سر رئیس‌ جمهوری برکنارشده، ایستاده و از او حمایت می‌کنند.

اعاده نظم قانون اساسی

از سویی رهبران کشورهای غرب آفریقا «اکواس» پنج‌شنبه با تشدید اظهارات خود علیه سران کودتا در نیجر، دستور «فعال‌سازی» و «استقرار» نیروی ذخیره منطقه‌ای برای «احیای نظم قانون اساسی» در نیجر را صادر کردند.

در نشست «اکواس» در ابوجا، نیجریه، پس از پایان مهلت یک هفته‌ای داده‌شده به حکومت نظامی در نیجر، رهبران جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، طی بیانیه‌ای که توسط عمر تواری، رئیس «اکواس» قرائت شد، خواستار استقرار «نیروی ذخیره» این سازمان به منظور بازگرداندن نظم قانون اساسی در نیجر شدند.

در این بیانیه همچنین بر روی میز بودن همه گزینه‌ها در راستای راه حل مسالمت‌آمیز بحران، تاکید شده ولی روشن نیست که چه پیآمدهای فوری بر «استقرار» و «به‌کارگیری» نیرو، مترتب خواهد شد.

این بیانیه پس از آن اعلام شد که پائولا تینوبو، رئیس‌ جمهوری نیجریه، در پایان نشست «اکواس» که ریاست آن را برعهده دارد، تاکید کرد که «این گروه، هیچ گزینه‌ای از جمله استفاده از زور به عنوان آخرین چاره را رد نکرد.»

او افزود: «ما اجرای مذاکرات و گفت‌وگوهای دیپلماتیک را مبنای رویکرد خود قرار می‌دهیم.»

رهبران کشورهای غرب آفریقا در عقب‌نشینی از موضع خود مبنی بر تهدید به مداخله نظامی برای بازگرداندن دولت منتخب، پنج‌شنبه اعلام کردند که مذاکره با فرماندهان نظامی کودتا در نیجر، «مبنایی» برای همه تلاش‌ها در راستای زدودن بحران خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید