شمار قربانیان آتش‌سوزی گسترده هاوایی به 53 نفر رسید

آتش‌سوزی هاوایی آخرین مورد از یک سری بلایای ناشی از آب و هوای بسیار بد در سراسر جهان طی تابستان امسال است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خسارات جانی آتش‌سوزی هاوایی به 53 نفر رسید، اما احتمالاً با ادامه عملیات جستجو و نجات افزایش خواهد یافت، و مقامات انتظار دارند که این حادثه به مرگبارترین فاجعه طبیعی ایالت از زمان سونامی سال 1961 تبدیل شود که 61 نفر را کشت.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، آتش‌سوزی‌های جنگلی در هاوایی امری غیرعادی نیستند، اما آب و هوای خشک و داغ چند هفته اخیر فرصتی برای آتش‌سوزی ویرانگر ایجاد کرد، و بادهای شدید که آتش را گسترده کردند، به وقوع فاجعه در این بهشت اقیانوسی متعلق به ایالات متحده انجامیدند.

آتش‌سوزی روز سه‌شنبه شروع شد و جزیره مائویی را غافلگیر کرد. تیم‌های جستجو و نجات هنوز نمی‌توانند به برخی مناطق دسترسی داشته باشند، و منتظر ایمن شدن خطوط آتش‌نشانی هستند تا بتوانند به آن مناطق بروند.

آمار رسمی 53 نفر کشته تا روز پنج‌شنبه، حادثه هاوایی را به مرگبارترین آتش‌سوزی جنگلی ایالات متحده از زمان حادثه کمپ کالیفرنیا در سال 2018 تبدیل می‌کند که حداقل 85 نفر را کشت و شهر پارادایز را ویران کرد.

آتش را بادهای شدید طوفان «دورا» که از دوردست جنوب اقیانوس آرام در حال گذار بودند، شعله‌ور کردند. آتش‌سوزی هاوایی آخرین مورد از یک سری بلایای ناشی از آب و هوای بسیار بد در سراسر جهان طی تابستان امسال است. کارشناسان می‌گویند تغییرات شدید اقلیمی احتمال وقوع چنین فجایعی را افزایش می‌دهد.

جاش گرین، فرماندار هاوایی در این باره به آسوشیتدپرس گفت: «جزیره لاهاینا، به استثنای چند نقطه، بالکل سوخته است. بیش از 1000 سازه در اثر آتش سوزی‌هایی که هنوز ادامه دارند، ویران شده‌اند.»

گردشگران خارجی از سفر به هاوایی منع شده‌اند، و حدود 11000 نفر روز چهارشنبه و حداقل 1500 نفر روز پنجشنبه از جزیره مائویی تخلیه شدند. مقامات دولتی مرکز همایش هاوایی در هونولولو را برای پذیرش هزاران آواره از جزایر مختلف آماده کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید