آماده‌باش ارتش نیجر همزمان با تدارک «اکوواس» برای مداخله نظامی

وزارت خارجه روسیه: هر گونه دخالت نظامی در نیجر باعث تشدید بی‌ثباتی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

همزمان با تدارک جامعه اقتصادی غرب آفریقا «ECOWAS» و در پی تهدیدهای مستمر آن علیه شورای نظامی برآمده از کودتای نظامی در نیامی، با هدف بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی و بازگشت محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر به قدرت، ارتش نیجر به حالت آماده‌باش کامل درآمد.

ساحل عاج عضو بلوک «اکوواس» اعلام کرده است با گردانی متشکل از 850 سرباز در طرح مداخله نظامی در نیجر شرکت خواهد کرد، در حالی که سایر کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا هنوز مشارکت خود در این طرح یا تعداد نیروهایی را که می‌توانند به کشور بحران‌زده نیجر بفرستند را مشخص نکرده‌اند.

هر چند «اکوواس» پس پایان ضرب‌الاجل یک هفته‌ای خود تاکنون درباره متوسل شدن به اقدام نظامی مردد مانده است، کودتاگران حاکم بر نیجر، اما، جمعه 20 مرداد به ارتش این کشور دستور دادند تا در بحبوحه اظهارات جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، مبنی بر آمادگی برای مداخله، ارتش را در حالت آماده‌باش قرار دهد.

تجمع در برابر پایگاه نظامی فرانسه

همزمان «خبرگزاری فرانسه» گزارش کرد که هزاران نفر از حامیان رهبران کودتای نیجر روز جمعه در مقابل یک پایگاه نظامی فرانسه در حومه نیامی، پایتخت این کشور تجمع کردند.

معترضان فریاد می‌زدند «مرگ بر فرانسه، مرگ بر اکوواس» که اشاره‌ای به تصمیم رهبران بلوک غرب آفریقا بود که روز پنج‌شنبه استقرار «نیروی آماده به کار برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی» در نیجر را تصویب کردند.

شورای نظامی که قدرت را در نیجر به دست گرفته، قصد دارد نیروهای بیشتری را برای مقابله با هرگونه مداخله احتمالی بسیج کند.

بر اساس آنچه منابع نظامی منطقه روز جمعه به «خبرگزاری فرانسه» گزارش دادند، پس از توافق رهبران آنها برای مداخله نظامی در نیجر برای بازگرداندن نظم قانون اساسی، روسای ستاد کشورهای اکوواس هفته آینده در غنا نشستی برگزار خواهند کرد.

این منابع به خبرگزاری فرانسه گفتند که این نشست با توجه به تصمیم رهبران کشورهای غرب آفریقا در جریان اجلاس سران خود در ابوجا در روز پنج‌شنبه مبنی بر اعزام «نیروی ذخیره» این سازمان برای بازگرداندن رئیس جمهوری نیجر به قدرت، در آکرا برگزار خواهد شد.

این منابع افزودند که در پایان نشست آکرا، روسای ستاد فرماندهی اکوواس را در مورد «بهترین گزینه‌ها» در مورد تصمیم نشست سران ابوجا برای استقرار «نیروی ذخیره» توضیح خواهند داد.

رئیس جمهوری ساحل عاج، حسن اوتارا، روز پنج‌شنبه، 19 مرداد وعده داد که بین 850 تا 1100 سرباز به این نیرو کمک کند و خاطرنشان کرد که قرار بود «در اسرع وقت» آماده مداخله باشد.

اوتارا گفت که نیجریه و بنین نیز با پرسنل نظامی نامشخص در «نیروی ذخیره» شرکت خواهند کرد. با این‌حال، روز جمعه، کشورهای غرب آفریقا اعلام کردند که امید خود را برای حل مسالمت‌آمیز بحرانی که منطقه را تکان داده است، از دست نداده‌اند.

اکوواس اعلام کرده که فعال کردن یک نیروی ذخیره که به طور بالقوه می‌تواند علیه نظامیان نظامی نیجر استفاده شود و به بازگشت مسالمت‌‌آمیز دموکراسی در نیجر و ثبات در کل منطقه کمک خواهد کرد، ضروری است.

با این‌حال این جامعه تاکید کرده که همه گزینه‌ها، از جمله اقدام نظامی، روی میز است.

تحلیلگران امنیتی می‌گویند که تشکیل نیروی اکوواس ممکن است هفته‌ها یا بیشتر طول بکشد، که می‌تواند فضایی را برای مذاکره باز کند.

حمایت غرب از اکوواس

فرانسه اواخر روز پنج‌شنبه، 19 مرداد گفت که به طور کامل از همه نتایج نشست ECOWAS حمایت می‌کند، اما مشخص نکرد که چه حمایتی مشخصا می‌تواند برای هرگونه مداخله احتمالی ارائه کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز حمایت خود از تلاش‌های ECOWAS را عنوان کرد و گفت که ایالات متحده شورای نظامی را مسئول امنیت بازوم، خانواده وی و اعضای بازداشت شده دولت می‌داند.

اتحادیه اروپا نیز خواستار آزادی فوری بازوم شده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفته است: «پرزیدنت بازوم زندگی خود را وقف بهبود شرایط مردم نیجر کرد. هیچ چیز چنین رفتاری را توجیه نمی‌کند.»

واکنش روسیه

همزمان با مواضع دولت‌های غربی در حمایت از بازوم، روسیه که پیش از این نیز با حمایت گروه مزدور واگنر از کودتاگران در نیجر خبرساز شده بود، مخالفت خود را با مداخله نظامی اعلام کرد.

وزارت خارجه روسیه، جمعه 20 مرداد در بیانیه‌ای گفت: «هر گونه دخالت نظامی در نیجر باعث تشدید بی‌ثباتی خواهد شد.»

نگرانی‌ها از وضعیت محمد بازوم

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که این هفته با بازوم صحبت کرده و رئیس جمهوری برکنار شده نجیر که به همراه همسر و پسرش توسط شورای نظامی کودتا نگهداری می‌شود به آنها گفته است که با خانواده‌اش در بازداشت به‌طور «غیرانسانی و ظالمانه» رفتار می‌شود.

این سازمان به نقل از بازوم گفت: «پسر من بیمار است و از بیماری قلبی جدی رنج می‌برد و باید به پزشک مراجعه کند. آنها از درمان او خودداری کردند.»

این سازمان اظهار داشت که بازوم به آن گفته است که برق محل بازداشتش از 2 اوت قطع شده است و او اجازه ندارد با اعضای خانواده و دوستانی را که می‌خواهند برای او و خانواده‌اش کمک بیاورند، ملاقات کند.

نیجر یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، اما هفتمین تولیدکننده بزرگ اورانیوم در جهان است، ماده‌ای ضروری که در انرژی هسته‌ای و درمان سرطان استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید