سازمان ملل: خشکسالی و افزایش دما در عراق هشداری برای همه جهان است

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، مبارزه با تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های دولت خود قرار داده است، اما فعالان محیط زیست نسبت به اقدامات ضعیف دولت او هشدار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، چهارشنبه 18 مرداد در پایان سفر خود به بغداد گفت آنچه عراق از نظر دمای بالا و خشکسالی با آن مواجه است، هشداری برای تمام جهان است.

از نظر سازمان ملل، عراق یکی از آسیب پذیرترین کشور‌های جهان در برابر برخی اثرات تغییرات آب و هوایی به شمار می‌رود.

او در سفر خود به جنوب عراق که دمای هوا در آن حدود پنجاه درجه سانتیگراد است، گفت که مزارع این کشور زیر بار سنگین خشکسالی بایر شده است.

ولکر تورک در پایان دیدار چهار روزه از بغداد به خبرگزاری فرانسه گفت: «درجه حرارت بالا، خشکسالی و از بین رفتن تنوع زیستی در عراق به یک واقعیت تبدیل شده است».

او این وضعیت را نه تنها هشداری برای عراق بلکه برای کل جهان دانست و افزود: «وقتی ما شرایط این جوامع را می‌بینیم در واقع شرایط آینده خودمان را مشاهده می‌کنیم».

سازمان ملل متحد برای چهارمین سال متوالی عراق را به عنوان پنجمین کشور متاثر از تغییرات اقلیمی در جهان که با خشکسالی مواجه است، معرفی کرده است.

کاهش شدید بارندگی در عراق

این خشکسالی به دلیل کاهش میزان بارندگی و افزایش دما است، اما مسوولان عراقی برخی عوامل دیگر سدسازی دو کشور همسایه ترکیه و ایران در سرچشمه رودخانه‌های دجله و فرات و کارون را سبب کاهش سطح آب رودخانه‌های این کشور می‌دانند.

در ماه ژوئیه، سازمان خواربار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد (فائو) هشدار داد که باتلاق‌های تاریخی در جنوب عراق شاهد شدیدترین موج گرما در 40 سال گذشته است. این سازمان همچنین از کاهش شدید سطح آب در مناطق هور در جنوب عراق سخن گفت.

عصر جوشش جهانی

ولکر تورک برای توصیف وضعیت دمای بالای هوا در عراق از واژه «عصر جوشش جهانی» که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در ماه گذشته آن را به کار برده بود، استفاده کرد. دبیرکل سازمان ملل گفته بود که دوران «گرمایش جهانی» به پایان رسیده و اکنون عصر «جوشش جهانی» آغاز شده است.

ولکر افزود: «اینجا (در عراق)، ما در «عصر جوشش جهانی» زندگی می‌کنیم و هر روز آن را می‌بینیم».

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، مبارزه با تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های دولت خود قرار داده است، اما فعالان محیط زیست نسبت به اقدامات ضعیف دولت او هشدار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید