کودتاگران نیجر: در صورت مداخله نظامی خارجی، محمد بازوم را می‌کشیم

ریاست «اکوواس»: همه گزینه‌ها برای تعامل با کودتای نیجر به‌منظور بازگرداندن حاکمیت قانون به این کشور روی میز است و گزینه مداخله نظامی همچنان به قوت خود پابرجا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

«آسوشیتدپرس»، پنج‌شنبه، 19 مرداد، به نقل از دو مقام غربی گزارش داد که حکومت نظامی نیجر به یک دیپلمات ارشد آمریکایی هشدار داده است که اگر کشورهای منطقه برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر مداخله نظامی کنند، او را خواهند کشت.

یک مقام نظامی غربی که نخواست نامش فاش شود، گفت که نمایندگان حکومت نظامی، ویکتوریا نولند، معاون وزیر خارجه آمریکا را در جریان سفر هفته جاری او به نیامی از تهدیدهای خود علیه جان محمد بازوم، مطلع کرده‌اند.

یک مقام آمریکایی هم به شرط عدم افشای هویت خود، در تماسی با «آسوشیتد پرس» این ادعا را تایید کرد.

همزمان خبرگزاری «رویترز»، با انتشار سخنان رئیس جمهوری نیجریه در مراسم افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا(ECOWAS)، لحن او را «آشتی‌جویانه» توصیف کرد، در حالی که این نشست قرار بود به بررسی پیشنهاد طرح حمله نظامی کشورهای بلوک غرب آفریقا به نیجر، در پی نادیده گرفتن ضرب‌الاجل این بلوک از سوی کودتاچیان، برای بازگرداندن بازوم به قدرت، بپردازد اما تاکید بر دیپلماسی به عنوان اولویت، مطرح شد.

بنا بر گزارش‌ها نشست روز پنج‌شنبه سران «اکوواس»، ضمن ارزیابی گزینه دیپلماسی در برابر مداخله نظامی تاکید کرده که همه گزینه‌ها برای تعامل با کودتای نیجر به‌منظور بازگرداندن حاکمیت قانون به این کشور روی میز است و گزینه مداخله نظامی همچنان به قوت خود پابرجا است.

بولا تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه، در این نشست گفت که «رهبران غرب آفریقا باید تمام راه‌های دیپلماتیک را برای اطمینان از بازگشت سریع حاکمیت قانون اساسی به نیجر، از جمله گفت‌وگو با رهبران کودتا در نیجر، امتحان کنند.»

او خطاب به سران کشورهای این بلوک غرب آفریقایی گفت: «در تأیید مجدد تعهد بی‌وقفه خود به دموکراسی، حقوق بشر و رفاه مردم نیجر، بسیار مهم است که مذاکرات و گفت‌وگوهای دیپلماتیک را به عنوان بستر رویکرد خود، در اولویت قرار دهیم.»

تینوبو گفت: «ما باید همه طرف‌های درگیر، از جمله رهبران کودتا را در بحث‌های جدی مشارکت دهیم تا آنها را متقاعد کنیم که قدرت را رها کرده و رئیس‌جمهوری (محمد) بازوم را به قدرت بازگردانند.»

او تسلط ارتش در نیجر را به عنوان تهدیدی برای ثبات منطقه توصیف کرد و گفت:« برای اطمینان از بازگشت سریع به حاکمیت قانون اساسی، باید تمام راه‌های تعامل طی شود.»

تاکنون رهبران کودتا کمتر نشانه‌ای از آمادگی برای عقب‌نشینی یا شرکت در مذاکرات معنادار از خود بروز داده‌اند. آنها چندین هیئت دیپلماتیک را رد کرده‌اند و ساعاتی قبل از نشست سران در ابوجا در اقدامی آشکار برای تثبیت موقعیت و معرفی خود به عنوان یک دولت قانونی برای نیجر، دولت جدیدی را معرفی کردند.

بنا بر مشاهدات خبرنگاران «رویترز» در شهر، ظاهر خیابان‌های نیامی آرام است و اگرچه اکثر مردم آنجا از نشست سران در ابوجا آگاه و مراقب تحولات هستند اما بسیاری از ساکنان [پایتخت] از حکومت نظامی حمایت و از ECOWAS برای اعمال تحریم‌ها بر نیجر و مداخله مسلحانه انتقاد می‌کنند.

کودتای داخلی نیجر، به سرعت به یک درگیری بین‌المللی تبدیل شد، به طوری که ECOWAS، سازمان ملل متحد و کشورهای غربی بر حکومت نظامی فشار آوردند تا از قدرت خارج شود، در حالی که همزمان، دولت‌های نظامی همسایه نیجر، یعنی مالی و بورکینافاسو قول داده‌اند از رژیم برآمده از کودتای نظامی دفاع کنند.

ناظران می‌گویند که قدرت‌های غربی بیم آن دارند که رهبران کودتای نیجر بتوانند راه مالی را در پیش گرفته و از گروه واگنر روسیه که ایالات متحده آن را به عنوان یک سازمان جنایتکار فراملی معرفی کرده است، کمک بگیرند.

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر، از کودتا در نیجر استقبال کرده و گفته است که نیروهایش برای بازگرداندن نظم در دسترس هستند.

با وجود اینکه نیجر محصور در خشکی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که بیش از دو برابر فرانسه وسعت دارد، به عنوان هفتمین تولیدکننده بزرگ اورانیوم در جهان، یک ماده حیاتی برای انرژی هسته‌ای، از اهمیتی استراتژیک برخوردار است.

حکومت نظامی نیجر در تازه‌ترین اقدام، از یک دولت جدید رونمایی کرده که در بین آنان افسران نظامی به چشم می‌خورند.
دولت تازه منصوب شده در مذاکرات ابوجا، جایی که نیجر توسط مسعودو حسومی، وزیر خارجه بازوم، نمایندگی می‌شد، حضور نداشت.

این در حالیست که اخیرا، ایالات متحده آمریکا و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به سلامتی و سرنوشت محمد بازوم و خانواده‌اش که گفته می‌شود آذوقه کمی در اختیار دارند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید