فرانسه اتهام‌های مطرح شده از سوی شورای نظامی نیجر را تکذیب کرد

حکومت نظامی در نیامی فرانسه را به نقض حریم هوایی نیجر و آزادی 16 تروریست به‌منظور بی‌ثبات کردن این کشور متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت فرانسه در بیانیه‌ای اتهام‌های مطرح شده علیه پاریس از سوی شورای نظامی نیجر را تکذیب کرد.

کودتاگران در نیجر، فرانسه را به نقض ممنوعیت حریم هوایی این کشور متهم کردند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، چهارشنبه، 18 مرداد، این اتهام در حالی مطرح می‌شود که سران کشورهای غرب آفریقا(ECOWAS) در حال برگزاری یک نشست درباره کودتای نیجر هستند که دو هفته قبل به حکمرانی محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور پایان داد.

کودتاگران نیجر در بیانیه‌ای که در تلویزیون ملی این کشور خوانده شد، ادعا کردند که «یک هواپیمای نظامی فرانسوی از ساعت 6:39 تا 11:15، با ورود عمدی به حریم هوایی نیجر، کلیه تماس‌های خود را با مرکز کنترل ترافیک هوایی قطع کرده است.»

حاکمان نظامی جدید نیجر همچنین فرانسه، متحد سنتی این کشور را متهم کردند که «16 تروریست زندانی شده را به طور یکجانبه آزاد کرده است».

منظور شورای نظامی نیجر، افراط‌گرایانی هستند که یک شورش خونین هشت ساله را در نیجر به راه انداخته‌ بودند.

بر اساس بیانیه «شورای ملی حفاظت از وطن» (CNSP) که پس از کودتای ششم ژوئیه شکل گرفته است، این افراد تندرو حمله به «مواضع نظامی در منطقه سه مرزی» را برنامه‌ریزی کرده‌اند، منطقه‌ای که در آن مرزهای نیجر، بورکینافاسو و مالی به تلاقی می‌رسند.

دولت فرانسه اما اتهامات حاکمان نظامی نیجر مبنی بر«آزادی تروریست‌ها» و «نقض حریم هوایی» این کشور را رد می‌کند.

«خبرگزاری فرانسه» به نقل از یک منبع آگاه در دولت فرانسه گفت که پرواز مورد بحث «مجاز و هماهنگ» با نیروهای مسلح نیجر بوده است.

این منبع دولتی فرانسه در پاسخ به این ادعا که فرانسه افراط‌گرایان را در نیجر آزاد کرده است، گفت: «هیچ تروریستی توسط نیروهای فرانسوی آزاد نشده است.»

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا

تحریم‌های اتحادیه اروپا


در تازه‌ترین تحولات، منابع اروپایی روز چهارشنبه به«رویترز» گفتند که کشورهای اتحادیه اروپا به اجرای مقدمات اعمال اولین تحریم‌ها علیه اعضای حکومت نظامی نیجر اقدام کرده‌اند.

رهبران نظامی نیجر تاکنون تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای میانجیگری را رد کرده‌اند.

کشورهای همسایه حامی کودتا از سازمان ملل خواسته‌اند از مداخله نظامی کشورهای غرب آفریقا جلوگیری کند.

همزمان با تنش‌های لفظی بین کودتاگران و دولت فرانسه، تلاش‌های بین‌المللی برای آزادی محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر، ادامه دارد.

حزب سیاسی بازوم، روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد که آذوقه بازوم و خانواده‌اش در حال تمام شدن است و آنها شرایط تکان دهنده دیگری را تجربه می‌کنند.

به گزارش «آسوشیتدپرس» در این بیانیه نسبت به وضعیت خانواده بازوم که از دو هفته پیش در حصر خانگی به سر می‌برند، ابراز نگرانی شده است.

در همین ارتباط، گزارش رسانه‌ها حکایت از آن دارد که ریسا آگ بولا، رهبر سابق شورشیان و سیاستمدار نیجر، جنبشی سیاسی به نام شورای مقاومت برای جمهوری(CRR) با هدف بازگرداندن محمد بازوم به قدرت، ایجاد کرده است.

وزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا

تلاش‌های آمریکا

وزارت خارجه آمریکا نیز از تماس آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با محمد بازوم در روز سه‌شنبه خبر داد.

بلینکن در این تماس، درباره سفر ویکتوریا نولند، دیپلمات آمریکایی به پایتخت این کشور صحبت و حمایت مستمر ایالات متحده را از راه‌حلی که نیجر را به حاکمیت دموکراتیک و حاکمیت قانون اساسی بازگرداند، اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که امنیت بازوم و خانواده‌اش در درجه اول اهمیت قرار دارد و در پیامی بر شبکه «X» توئیتر سابق، آزادی فوری بازوم را خواستار شده است.

کاخ سفید نیز تاکید کرد که نیروهای آمریکایی در نیجر باقی خواهند ماند و ایالات متحده برنامه‌های کمک به دولت این کشور را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

نیجر کودتا
نیجر کودتا


بازداشت پسر سفیر نیجر

در حالی که تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای بازگرداندن حاکمیت قانون به نیجر ادامه دارد، «خبرگزاری فرانسه» گزارش داد که ادریسا کانه، پسر سفیر نیجر در پاريس، در نیامی بازداشت شده است.

کانه مدیرکل اداره پست نیجر است و در یک پرونده ادعایی اختلاس از بودجه عمومی که توسط نهاد ضد فساد نیجر(Halcia) رسیدگی می‌شود، دست دارد.

مشخص نیست که آیا او به دلیل این پرونده یا به دلیل نگرش سرکش مادرش نسبت به رهبران نظامی جدید نیجر بازداشت شده است.

آیخاتو بولاما کانه سفیر نیجر در فرانسه، به‌رغم اعلامیه رهبران کودتا در روز پنج‌شنبه مبنی بر «خاتمه دادن» به وظایف سفرای نیجر در فرانسه، ایالات متحده، نیجریه و توگو، هنوز سمت خود را ترک نکرده و بر ادامه مسئولیت رسمی خود به عنوان «سفیر نیجریه در فرانسه» اصرار می‌ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید