«پنتاگون» از توافق آمریکا و عراق برای بررسی آینده ماموریت ائتلاف بین‌المللی خبر داد

دو هیئت تاکید کردند همه پرسنل نظامی آمریکا در عراق به دعوت دولت این کشور به منظور آموزش، مشورت‌دهی، کمک و تبادل داده‌های اطلاعاتی برای حمایت از مبارزه نیروهای امنیتی با داعش در عراق حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، اعلام کرد که آمریکا و عراق در راستای تشکیل کمیته عالی نظامی برای بررسی روند آینده ماموریت ائتلاف بین‌المللی، به توافق رسیدند.

«پنتاگون»، سه‌شنبه، 17 مرداد، در بیانیه خود افزود: «ایالات متحده و جمهوری عراق قصد دارند در مورد روند آینده، جدا از گفت‌وگوهای همکاری امنیتی مشترک و فراگیر ائتلاف، رایزنی کنند.»

در این بیانیه آمده است که روند جدید، به منظور مشخص‌کردن «چگونگی گسترش ماموریت نظامی ائتلاف بر اساس جدول زمانی مرتبط با تهدیدهای ناشی از گروه داعش، الزامات عملیاتی و زیست‌محیطی و سطوح توانمندی نیروهای امنیتی داخلی» انجام می‌گیرد.

«پنتاگون» تاکید کرد که دو طرف درباره فرصت‌های گسترش مشارکت عراق در رزمایش‌های نظامی به رهبری فرماندهی مرکزی ایالات متحده، گفت‌وگو کردند.

عدم حضور نیروهای رزمی آمریکا در عراق

در ادامه این بیانیه آمده است: «پایان موفقیت‌آمیز گفت‌وگوی همکاری‌های امنیتی، موید تعهد دو کشور به ادامه همکاری‌های نظامی دوجانبه در همه عرصه‌ها از جمله شکست پایدار داعش به رهبری عراق است.»

دو هیئت تاکید کردند که هیچ نیروی رزمی آمریکایی در عراق وجود ندارد و همه پرسنل نظامی آمریکا، «به دعوت دولت عراق به منظور آموزش، مشورت‌دهی، کمک و تبادل داده‌های اطلاعاتی برای حمایت از مبارزه نیروهای امنیتی با داعش در عراق حضور دارند.»

به گفته «پنتاگون»، دولت عراق، تعهد خود را به حفاظت از پرسنل و مستشاران آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی و نمایندگی‌ها و دفاتر دیپلماتیک، مورد تأکید قرار داد.

هیئت‌های دو کشور همچنین درباره «نیاز فوری به بازگرداندن آوارگان و بازداشت‌شدگان در شمال شرق سوریه به کشورهای مبدأ و حمایت از تلاش‌ها برای ادغام مجدد آنها در جوامع محلی» گفت‌وگو کردند.

عراق در اواخر سال 2021، پایان ماموریت‌های نیروهای ائتلاف بین‌المللی و خروج رسمی آنها از این کشور را اعلام کرده بود.

بدین ترتیب، ماموریت رزمی این نیروها که موظف به نابودی گروه «داعش» بودند، پایان پذیرفت و کار این نیروها به مشورت‌دهی برای کمک به نیروهای عراقی، منحصر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید