کشورهای غرب آفریقا آماده مداخله در نیجر می‌شوند

مالی و بورکینافاسو برخلاف کشورهای غرب آفریقا، ضمن اعلام همبستگی با نیجر تأکید کردند که اگر نیجر از سوی «اکواس» مورد حمله قرار گیرد، به منزله «اعلان جنگ» علیه آنها خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه»، چهارشنبه 18 مرداد گزارش داد که جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس» مجدداً تاکید کردند که برای اتخاذ اقدامات لازم جهت بازگرداندن نظم بر اساس قانون اساسی در نیجر آماده می‌شوند.

این در حالی است که رهبران نظامی رژیم برآمده از کودتای سه‌شنبه گذشته در نیجر علاقه‌ای به پیشنهاد گفت‌وگو از سوی کشورهای غرب آفریقا و ایالات متحده برای جلوگیری از احتمال مداخله نظامی «اکواس» در نیجر از خود نشان نمی‌‌دهند.

هیئت مشترک متشکل از نمایندگان کشورهای غرب آفریقا، سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا، روز گذشته اعلام کردند که نتوانستند به نیجر بروند.

مجموعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس» اعلام کردند که این ماموریت مشترک پس از دریافت نامه‌ای از مقامات نظامی نیجر لغو شد. مقام‌های نظامی نیجر در نامه خود اعلام کرده بودند که از هیئت سه جانبه سازمان ملل، اکواس و آمریکا استقبال نخواهند کرد.

پیش از این، وزارت امور خارجه نیجر در نامه‌ای خطاب به نماینده «اکواس» در نیامی اعلام کرد: «شرایط کنونی، خشم و نارضایتی مردم پس از تحریم‌های اعمال شده توسط اکواس اجازه نمی‌دهد که از هیئت مذکور در محیطی آرام و با امنیت پذیرایی شود».

در نامه کودتاگران نیجر که روز دوشنبه نسخه‌ای از آن به خبرگزاری فرانسه رسید، آمده است: «مشخص است که به تعویق انداختن سفر برنامه‌ریزی شده هیئت سه جانبه سازمان ملل، اکواس و آمریکا به نیامی که در فضایی تهدید آمیز برای تجاوز به نیجر انجام شده، ضروری است».

تعلیق موقت مجوزهای دیپلماتیک

وزارت خارجه نیجر در پیامی دیگر اعلام کرد که «مجوزهای دیپلماتیک دائمی» که در سال 2023 به هواپیماهای کشورهای دوست و شرکای نیجر اعطا شده بود، به طور موقت به حالت تعلیق درآمد.

«اکواس» تهدید کرده بود که به مداخله نظامی در نیجر برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده توسط کودتاگران در 26 ژوئیه اقدام خواهد کرد.

این تهدید در قالب یک اولتیماتوم هفت روزه از سوی رهبران اکواس برای فرماندهان کودتای نیجر در 30 ژوئیه اعلام شد.این ضرب الاجل عصر یکشنبه به پایان رسید.

به نظر می‌رسد که ایالات متحده، اکواس و سازمان ملل ترجیح می دهند روند گفت‌وگوها را دنبال کنند.‌

علاوه بر جواب منفی رهبران کودتا به «اکواس»، مسئله تعیین «علی ‌الامین» به عنوان نخست وزیر غیرنظامی از سوی رهبران کودتا در نیجر در به تعویق افتادن سفر هیئت سه جانبه به نیامی موثر بود. این اقدام رهبران کودتا گامی برای تشکیل یک دولت انتقالی به شمار می‌رود.

به رغم موضع کودتاگران، پائولا تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه، که ریاست اکواس را بر عهده دارد، تاکید کرد که او و رهبران کشورهای غرب آفریقا ترجیح می‌دهند از طریق دیپلماتیک و از راه های صلح آمیز به بحران نیجر پایان دهند اما در عین حال تاکید کرد که گزینه‌های دیگر را منتفی نمی‌داند.

از سوی دیگر، ایالات متحده نیز روند گفت‌وگو را دنبال کرده است و در راستای این سیاست روز دوشنبه ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، از نیامی بازدید و با کودتاگران دیدار کرد.

نولاند نتوانست با ژنرال عبدالرحمن تیان، رهبر قدرتمند کودتاگران نیجر یا محمد بازوم رئیس جمهوری برکنار شده که در حصر خانگی به سر می برد، ملاقات کند.

او گفت که مذاکرات با موسی سالو پارمو، رئیس جدید ستاد ارتش بسیار صریح و دشوار بود.

وی با بیان اینکه برای پایان دادن به کودتا «گزینه های متعددی» را ارائه کرده است، افزود: «به هیچ وجه نمی گویم این پیشنهاد مورد توجه قرار گرفته است».

تنش با کشورهای غربی

فرانسه، روز گذشته اعلام کرد از تلاش‌های کشورهای منطقه برای بازگرداندن دموکراسی در نیجر حمایت می کند.

تنش در روابط رهبران جدید نیامی با کشورهای غربی و اکثر کشورهای آفریقایی که کودتا را محکوم کردند، افزایش یافته است، اما برخی کشورها مانند مالی و بورکینافاسو که نظامیان آن کشورها در سال‌های 2020 و 2022 قدرت را از طریق کودتا به دست گرفتند، از کودتاگران نیجر حمایت کردند.

دو کشور مالی و بورکینافاسو برخلاف کشورهای غرب آفریقا (اکواس)، ضمن اعلام همبستگی با نیجر تاکید کردند که اگر نیجر از سوی «اکواس» مورد حمله قرار گیرد، به منزله «اعلان جنگ» علیه آنها خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید