واشینگتن سرمایه‌گذاری در بخش فناوری و نظامی چین را ممنوع می‌کند

آمریکا از ماه‌ها قبل کوشیده است صادرات فناوری به چین از جمله، تراشه‌های کامپیوتری را در چارچوب رقابت اقتصادی، فنانوری و سیاسی میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان محدود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تداوم و تشدید منازعه‌های چندساله تجاری، اقتصادی و سیاسی آمریکا و چین، به نظر می‌رسد واشینگتن در صدد برداشتن گام‌های جدیدی است تا از کمک کارشناسان و متخصصان آمریکایی به پکن در توسعه تعدادی از بخش‌ها، به ویژه نظامی و فناوری این کشور، جلوگیری کند.

یک منبع بلندپایه دولتی فاش کرد که کاخ سفید، جزئیات طرحی را چهارشنبه 18 مرداد برای ممنوعیت برخی سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در فناوری‌های حساس در چین ارائه خواهد کرد و خواستار اطلاع دولت از سرمایه‌گذاری‌ها در دیگر زمینه‌ها خواهد شد.

هدف این طرح، جلوگیری از کمک در ابعاد سرمایه و تخصص آمریکایی به توسعه فناوری‌هایی است که می‌تواند از به‌روزسازی بخش نظامی چین حمایت کرده و در نتیجه، امنیت ملی ایالات متحده را به مخاطره بیاندازد.

به گزارش «رویترز»، یک منبع برجسته دولتی اعلام کرد که انتظار می‌رود این طرح امروز ارائه شود ولی کاخ سفید از اظهار نظر در این خصوص، خوداری کرد.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که دولت، سرمایه گذاری فعال آمریکا در پروژه‌های مشترک در چین در عرصه نیمه رسانه‌ها، رایانه و هوش مصنوعی را هدف قرار دهد.

به گفته منابع آگاه، انتظار می‌رود این طرح، الزام کلیه سرمایه‌گذاران به اطلاع‌دهی به دولت را شامل شود. همچنین برخی از تراکنش‌ها نیز مسدود خواهند شد اما این اقدامات بلافاصله اجرایی نخواهد شد.

واشینگتن از ماه‌ها قبل کوشیده است صادرات فناوری به چین از جمله، تراشه‌های کامپیوتری را در چارچوب رقابت اقتصادی، فناوری و سیاسی میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان محدود سازد.

پکن نیز به نوبه خود با جلوگیری از صادرات مواد ضروری برای صنعت به شرکت‌ها و تولیدکنندگان آمریکایی، واکنش نشان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید