رویترز: اوکراین ده‌ها تانک «لئوپارد 1» از بلژیک دریافت می‌کند

یک منبع دفاعی گفته است که دولت آلمان هزینه بازسازی و ارسال 32 عدد از تانک‌های لئوپارد 1 سابقا متعلق به بلژیک را پرداخت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک تاجر تسلیحاتی خصوصی اعلام کرد ده‌ها تانک دست دوم «لئوپارد 1» ساخت آلمان که در گذشته متعلق به ارتش بلژیک بوده را یک کشور اروپایی دیگر خریداری کرده است و قصد دارد آنها را برای نیروهای اوکراینی که در حال مقابله با تهاجم روسیه هستند، ارسال کند.

به گزارش «رویترز»، فردی ورسلویی، مدیر عامل شرکت پیمانکاری دفاعی «او.آی.پی لند سیستمز»، که حدود پنج سال پیش 50 تانک‌ لئوپارد را از دولت بلژیک خریداری کرده بود، می‌گوید تمام تانک‌ها را به یک دولت اروپایی فروخته است، و افزود به دلیل بند محرمانگی در قرارداد، نمی‌تواند نام آن کشور را ببرد. او همچنین گفت که نمی‌تواند قیمت تانک‌ها را اعلام کند.

ورسلویی گفت که تانک‌ها در حال حاضر برای سرویس اساسی به یک کارخانه رفته‌اند. برخی از آنها برای قطعات یدکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی دیگر تعمیر می‌شوند. بر اساس ارزیابی وی، تانک‌ها می‌توانند بین چهار تا شش ماه آینده به اوکراین ارسال و عملیاتی شوند.

یک منبع دفاعی به رویترز گفته است که دولت آلمان هزینه بازسازی و ارسال 32 عدد از تانک‌های لئوپارد 1 سابقا متعلق به بلژیک را پرداخت کرده است، و این بخشی از بسته حمایتی از اوکراین است که آلمان در جریان اجلاس ناتو در ویلنیوس در ماه ژوئیه اعلام کرد.

لئوپارد 1 محصول شرکت آلمانی «کراوس-مافی» است و تولید آن از دهه 1960 آغاز شد. این تانک از لئوپارد 2 سبکتر است و توپ اصلی متفاوتی دارد. مدل‌های فروخته شده توسط ورسلویی آخرین بار در دهه 1990 سرویس شدند.

به گفته رویترز، قضیه علاقه مجدد به تانک‌های لئوپارد از رده خارج شده، مشکلات دولت‌های غربی در دوران جنگ اوکراین را نشان می‌دهد. سلاح‌هایی که چند سال قبل به‌عنوان اقلام منسوخ‌شده دور انداخته شده بودند، اکنون که تقاضا برای آنها افزایش یافته است، اغلب در اختیار شرکت‌های خصوصی هستند، که برای بازفروش آنها به دولت‌های غربی قیمت‌هایی بالایی پیشنهاد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size