یرماک: نشست جدیدی ظرف یک‌ماه و نیم آینده درباره بحران اوکراین برگزار خواهد شد

ایالات متحده آمریکا ضمن تحسین از برگزاری نشست جده درباره بحران اوکراین، حضور چین در این نشست را امری «مثبت» ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با استقبال از برگزاری نشست مشاوران امنیت ملی بیش از 40 کشور درباره بحران اوکراین در شهر جده در پادشاهی عربی سعودی و تحسین آن از سوی برخی کشورها از جمله چین، آلمان و ایالات متحده آمریکا، آندری یرماک، مدیر دفتر رئیس جمهوری اوکراین از برگزاری نشست جدیدی ظرف یک‌ماه و نیم آینده درباره بحران اوکراین خبر داد.

آندری یرماک، مدیر دفتر رئیس جمهوری اوکراین دوشنبه 16 مرداد گفت: «شرکت کنندگان در مذاکرات حول بحران اوکراین که در آخر هفته پیش در سعودی برگزار شد، توافق کردند که نشست دیگری با مشاوران سیاسی ظرف شش هفته آینده برگزار شود.

وی در نشست مطبوعاتی در کییف افزود: «کشورهای شرکت کننده در نشست جده هیچ ابتکار صلح دیگری به جز طرح ارائه شده از سوی اوکراین را مورد بحث قرار ندادند».

وی همچنین تاکید کرد که همه شرکت کنندگان در نشست جده به طور کامل از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کردند.

یرماک با اذعان به این که شرکت‌کنندگان در این نشست در مورد برخی از نکات مطرح شده در طرح صلح اوکراین به توافق نرسیدند، در این‌باره اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

مدیر دفتر رئیس جمهوری اوکراین افزود: به همین دلیل اجلاسی در پایان ماه جاری برگزار نخواهد شد و در ادامه گفت که نکات اختلافی هنوز مورد بحث است و شرکت کنندگان در حال کار بر روی پیش‌نویس سند چارچوبی هستند که در نشست صلح آینده به تصویب کشورها خواهد رسید.

موضع آمریکا

در همین راستا ایالات متحده ضمن تحسین از برگزاری نشست جده درباره بحران اوکراین حضور چین در این نشست را امری «مثبت» ارزیابی کرد.

تحسین آلمان

پیش‌ از آن سخنگوی دولت آلمان، دوشنبه، گفت: «نشستی که به میزبانی سعودی برای بحث در مورد طرح صلح اوکراین برگزار شد، یک نشست موفق بود، چرا که نشان دهنده تمایل جامعه بین‌المللی جهت تلاش به‌منظور پایان دادن به جنگ اوکراین است.

این مقام دولت آلمان طی یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین افزود که آلمان همگام با دیگر کشورها به مشارکت فعال در این روند برای حل بحران اوکراین ادامه خواهد داد.

موضع چین

وزارت خارجه چین نیز دوشنبه در این‌باره اعلام کرد که رایزنی‌های بین‌المللی که اخیراً به میزبانی پادشاهی عربی سعودی برای حل بحران اوکراین برگزار شد، به «تقویت اجماع بین‌المللی» کمک کرد.

این وزارتخانه، در بیانیه‌ای کتبی در سایت رسمی خود نوشت:«لی هوی، فرستاده ویژه چین در امور «اوراسیا» با انجام تماس‌های گسترده‌ای با همه طرف‌ها درباره حل و فصل سیاسی بحران اوکراین و شنیدن نظرات و پیشنهادات همه طرف‌ها، اجماع بین‌المللی را بیشتر تقویت کرد».

در مذاکرات دو روزه جده که یکشنبه پایان یافت، بیش از 40 کشور شرکت کرده بودند. این مذاکرات که با عدم حضور روسیه طرف اصلی بحران برگزار شد، میزبان مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی‌وتبه چندین کشور جهان از جمله چین، هند، آمریکا و کشورهای اروپایی بود.

واکنش روسیه

در واکنش به این نشست وزارت خارجه روسیه با تاکید بر«لزوم شناخت واقعیت‌های جدید میدان [جنگ] در شرق و جنوب اوکراین» بر ضرورت «اطمینان از خلع سلاح اوکراین» تاکید کرد.

به گزارش «العربیه»، دولت روسیه، دوشنبه 16 مرداد، بار دیگر تاکید کرد که «فقط تسلیم کییف، می‌تواند به جنگ پایان دهد.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «ما متقاعد شده‌ایم که حل و فصل جامع، پایدار و عادلانه تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که رژیم کییف به خصومت‌ها و حملات تروریستی خود پایان دهد.»

او افزود: «واقعیت‌های جدید روی زمین (در شرق و جنوب اوکراین) باید به رسمیت شناخته و اوکراین خلع سلاح شود و نازی‌ها در آن از بین بروند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین خواستار پایبندی اوکراین به «بی‌طرفی»، «عدم تعهد» و «نداشتن سلاح هسته‌ای» به عنوان پایه‌های اصلی حاکمیت در اوکراین شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size