هند واردات قطعات ساخت پهپاد از چین را ممنوع کرد

هند ابراز نگرانی کرد که اطلاعات مربوط به دوربین‌ها و هدایت‌کنندگان پهپادهای محلی ساخت این کشور، می‌تواند از طریق قطعات چین که در سیستم ارتباطی این پهپادها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جمع آوری شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال تنش‌های اخیر در روابط پکن و دهلی‌نو به نظر می‌رسد که هند دست به اجرای استانداردهای جدیدی برای واردات از چین را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، به نقل از چهار منبع آگاه، مقامات هندی به دلیل نگرانی‌های امنیتی استفاده تولیدکنندگان داخلی پهپادهای نظامی این کشور از قطعات چینی را منع کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی هند ابراز نگرانی کردند که اطلاعات مربوط به دوربین‌ها و هدایت‌کنندگان پهپادهای محلی ساخت این کشور، می‌تواند از طریق قطعات چین که در سیستم ارتباطی این پهپادها مورد استفاده قرار می‌گیرد، جمع آوری شود.

نگرانی‌های امنیتی هند

مقامات نظامی هند، طی دو جلسه ماه فوریه و مارس گذشته که برای بحث درباره مناقصه پهپادها تشکیل شده بود، به صراحت اعلام کردند، قطعات مورد استفاده در پهپادها که از کشورهای دارای مرز مشترک با هند، وارد می‌‎شدند، به دلایل امنیتی پذیرفته نمی‌شوند.

یک مقام ارشد دفاعی هند در این باره گفت، به‌رغم نگرانی‌های ما درباره حملات سایبری چین، صنعت هند به دومین اقتصاد بزرگ جهان (چین) وابسته شده است.

این در حالی است که پکن هرگونه دخالت در هرگونه حمله سایبری علیه دهلی‌نو یا سایر پایتخت‌های جهان را رد می‌کند.

هفته گذشته، وزارت بازرگانی چین از اعمال کنترل شدید بر صادرات برخی تجهیزات مرتبط با صنعت پهپاد خبر داد.

این اقدام هند برای منع خرید قطعات پهپادی از چین در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا تنش دو کشور افزایش یافته است.

در حالی که مقامات دهلی‌نو به دنبال تقویت دفاع نظامی خود در بخش صنعت پهپادها هستند، ممنوعیت قطعات چینی هزینه ساخت پهپادهای نظامی در این کشور را افزایش خواهد داد و تولیدکنندگان هندی را مجبور می‌کنند تا قطعات را از جای دیگری تهیه کنند.

صنعت پهپادها در چین صنعت بزرگی است و این کشور به بازارهای زیادی از جمله ایالات متحده قطعات پهپادی صادر می‌کند اما اخیراً چندین کشور نسبت به خرید قطعات حساس از چین از نظر امنیتی با احتیاط زیاد برخورد کرده‌اند.

در سال 2019، کنگره آمریکا، «پنتاگون» را از خرید یا استفاده از پهپادها و قطعات ساخت چین منع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید