منابع آمریکایی از نفوذ هکرهای چینی به شبکه دفاعی ژاپن خبر دادند

یک مقام ارشد آمریکایی: در طول سال‌ها، نگران جاسوس‌افزارهای چینی بودیم اما این کشور قابلیت‌ حمله سایبری خود را نیز توسعه داد که می‌توان از آن برای مختل کردن خدمات حیاتی در ایالات متحده و متحدان کلیدی آسیایی استفاده کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گزارش آمریکایی فاش کرد که در پاییز 2020، آژانس امنیت ملی به کشف بسیار نگران‌کننده‌ای دست یافت و متوجه شد هکرهای چینی وابسته به ارتش این کشور، به شبکه‌های دفاعی مخفی ژاپن، مهم‌ترین متحد استراتژیک ایالات متحده، رخنه کردند.

بر مبنای این گزارش جاسوسان ارتش چین به حساس‌ترین سامانه‌های رایانه‌ای ژاپن راه پیدا کردند.

«واشینگتن پست»، به نقل از سه مقام ارشد پیشین آمریکا، نوشت که هکرها موفق شدند رخنه عمیق و مستمری به این رایانه‌ها داشته باشند و ظاهرا هر نوع اطلاعاتی که به دستشان می‌رسید، مانند طرح‌ها، قابلیت‌ها و ارزیابی‌های مربوط کمبودهای نظامی را کپی‌برداری کردند.

یکی از مقامات سابق ارتش آمریکا که در مورد این حمله گزارش داده بود، آن را «بد - به طرز تکان دهنده‌ای بد» توصیف کرد.

در این گزارش آمده است که هک سال 2020 به قدری آزاردهنده بود که ژنرال پل ناکاسونی، مدیر آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری ایالات متحده و ماتیو پاتینگر، که در آن زمان معاون مشاور امنیت ملی در کاخ سفید بود، برای سفر به توکیو با هم به رقابت پرداختند.

بر أساس همین گزارش، مقامات امنیت سایبری و دفاعی ژاپن که امیدوار بودند این مشکل برطرف شود، در اوایل سال 2021 و بعد از تثبیت دولت بایدن متوجه شدند که مشکل وخیم‌تر شده و چینی‌ها هنوز به شبکه‌های توکیو دسترسی دارند.

افزایش بودجه ژاپن برای مقابله با حملات هکری

از آن زمان، ژاپنی ها تحت نظارت آمریکا، افزایش امنیت شبکه، افزایش ده برابری بودجه امنیت سایبری طی پنج سال آینده و افزایش چهار برابری نیروی امنیت سایبری ارتش به 4000 پرسنل را کلید زدند.

مقامات هر دو کشور دریافتند که پکن در راستای قدرت‌نمایی در غرب اقیانوس آرام، در صدد افزایش رویارویی در سطح منطقه است و پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت کنگره به تایوان، ضمن پرتاب موشک‌های بالستیک به منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن، ساخت تسلیحات بزرگ هسته‌ای را آغاز کردند.

از اواسط سال 2021، دولت آمریکا و شرکت‌های امنیت سایبری غربی، نفوذ فزاینده چین به زیرساخت‌های حیاتی در آمریکا، گوام و سایر نقاط آسیا-اقیانوسیه را ثبت کرده‌اند.

هک ایمیل مقامات آمریکایی

«مایکروسافت» در ماه مه اعلام کرد که این رخنه، سیستم‌های ارتباطی، حمل و نقل، خدمات شهری و سایر شبکه‌ها را شامل می‌شود.

هکرها در چین اخیراً، ایمیل‌های وزیر بازرگانی ایالات متحده، سفیر واشینگتن در چین و دیگر دیپلمات‌های ارشد را بدون توجه به تلاش‌های دولت بایدن برای ذوب‌کردن یخ روابط با پکن، هک کردند.

یک مقام ارشد آمریکایی خاطرنشان کرد:«در طول سال‌ها، ما نگران جاسوس‌افزارهای چینی بودیم. اما این کشور قابلیت‌های حمله سایبری خود را نیز توسعه داده که می‌توان از آن برای مختل کردن خدمات حیاتی در ایالات متحده و متحدان کلیدی آسیایی استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید