مقام اوکراینی: آلمان قصد ارسال موشک دوربرد به کی‌یف را دارد

اوکراین امیدوار است بتواند با استفاده از سلاح‌های دوربرد غربی به روسیه ضربات کاری بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلندپایه اوکراینی روز دوشنبه اعلام کرد «جناح‌های کلیدی» پارلمان آلمان به اجماع رسیده‌اند تا موشک‌های کروز «تاروس» با برد 500 کیلومتر در اختیار کی‌یف بگذارند، اما تاکید کرد که قانونگذاران آلمانی هنوز در این باره «تصمیم رسمی» نگرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزیر دفاع آلمان هفته پیش گفته بود برلین قصد ندارد موشک در اختیار کی‌یف بگذارد، و افزوده بود این تسلیحات «اولویت اول» نیستند. سخنگوی وزارتخانه روز دوشنبه گفت که موضع برلین تغییر نکرده است.

با این حال، یهور چرنف، رئیس هیئت نمایندگی اوکراین در مجمع پارلمان «ناتو»، روز دوشنبه گفت: «دوستان من در بوندستاگ [پارلمان آلمان] همین الان به من گفتند که جناح‌های کلیدی پارلمان درباره انتقال موشک‌های دوربرد تاروس به اوکراین به اجماع رسیده‌اند.»

وی در فیسبوک نوشت: «ما مدت‌هاست که با نمایندگان پارلمان آلمان برای تشکیل یک گروه پشتیبانی همکاری کرده‌ایم، و اکنون یخ‌های بین ما آب شده است. ما منتظر اعلام تصمیم رسمی هستیم.»

به گفته رویترز، اوکراین امیدوار است بتواند با استفاده از سلاح‌های دوربرد غربی به روسیه ضربات کاری بزند. روسیه طی ماه‌های اخیر با پرتاب تعداد زیادی موشک از صدها کیلومتری پشت جبهه توانسته است آسیب‌های چشمگیری به زیرساخت‌های اوکراین وارد آورد.

همزمان، وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش طی سه روز اخیر سه کیلومتر در امتداد جبهه کوپیانسک در شمال شرق اوکراین پیشروی کرده‌اند. روسیه می‌گوید به دنبال بازپس‌گیری مناطقی است که قبلاً از دست داده بود.

شهر اشغال‌شده کوپیانسک و نواحی اطراف منطقه خارکیف اوکراین در سپتامبر گذشته به دست نیروهای اوکراینی آزاد شد، اما مسکو از آن زمان حمله خود به این منطقه را از سر گرفته است.

وزارت دفاع روسیه همچنین گفت که وضعیت خود را در خط مقدم در منطقه «بهبود» بخشیده است و به دفع ضدحملات اوکراین ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید