لهستان 1000 سرباز اضافی در مرز با بلاروس مستقر می‌کند

گارد مرزی لهستان: دست‌کم 19 هزار نفر طی سال جاری برای ورود غیرقانونی از مرز بلاروس به خاک لهستان تلاش کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، نگرانی‌های‌ امنیتی همسایگان بلاروس، (متحد مسکو) همچنان ادامه داشته و این نگرانی‌ها به‌طور فزاینده‌ای در پی انتقال نیروهای گروه نظامی روسی «واگنر» به خاک بلاروس و استقرار آنها در مجاورت با مرز لهستان، تشدید شده است.

در همین راستا وزارت دفاع لهستان سه‌شنبه 17 مرداد اعلام کرد که برای کنترل بیشتر گذرگاه‌های غیرقانونی، با استقرار 1000 سرباز دیگر در مرزهای مشترک خود با بلاروس موافقت کرده است.

خبرگزاری رسمی لهستان «پاپ» گزارش داد که گارد مرزی این کشور از وزارت دفاع لهستان خواسته تا 1000 سرباز اضافی دیگر را در مرز این کشور با بلاروس مستقر کند.

گارد مرزی لهستان اعلام کرد، دست‌کم 19 هزار نفر در سال جاری تلاش کرده‌اند تا از مرز مشترک 250 مایلی با بلاروس عبور کنند و وارد خاک لهستان شوند.

در سال 2022 گارد مرزی لهستان حدود 16 هزار مورد تلاش برای ورود غیرقانونی به این کشور را ثبت کرده است با توجه به آمار جدید سال 2023، تعداد بیشتری برای عبور غیرقانونی از مرز لهستان تلاش کرده‌اند. این تحولات وزارت دفاع لهستان را بر آن داشت تا در هفته‌های اخیر بیش از هزار سرباز اضافی دیگر را به دلیل نگرانی از حضور و تحرکات گروه «واگنر» در خاک بلاروس، به مرز اعزام کند.

حوادث خشونت‌آمیز

تصمیم جدید لهستان پس از آن گرفته شد که اخیرا مرز مشترک این کشور با بلاروس شاهد برخی حوادث خشونت‌آمیز برخی مهاجران غیر‌قانونی بوده است.

مقام‌های لهستان از اینکه احتمالا دولت بلاروس تلاش کند که دوباره بحران مهاجران غیرقانونی سال 2021 را تکرار و آنها را از مرز خود به لهستان عبور دهد، بسیار نگران هستند.

گفتنی است که در سال 2021 صدها مهاجر با عبور از مرزهای بلاروس تلاش کردند به زور وارد خاک لهستان شوند.

مرزبانان لهستانی می‌گویند، تنها در ماه ژوئیه حدود 3900 مورد تلاش برای عبور از مرز را شناسایی و ثبت کردند.

در ماه ژوئیه گروه نظامی «واگنر» از آغاز آموزش ارتش بلاروس برای تبدیل شدن به دومین ارتش برتر جهان خبر داد. این اقدام واگنر باعث شد تا مرزبانان لهستانی از دولت خود بخواهند تا هزار سرباز اضافی دیگر در مرز بلاروس مستقر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید