بلاروس در مرز با لهستان و لیتوانی رزمایش برگزار کرد

رهبران لیتوانی و لهستان، اعلام کردند که برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز مسکو و مینسک آمادگی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با آغاز مانورهای نظامی بلاروس در نزدیکی مرزهای لهستان و لیتوانی، وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که این رزمایش‌ها بر تجربیات عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین مبتنی است و شامل استفاده از پهپاد و هماهنگی یگان‌های تانک و سلاح‌های اتوماتیک با یگان‌های شاخه‌های نظامی است.

لهستان و لیتوانی از زمان ورود هزاران نفر از عوامل «واگنر» به بلاروس، متحد روسیه، بر اساس توافقی که به شورش مسلحانه آنها در ژوئن گذشته پایان داد و یوگنی پریگوژین، رهبر این گروه را از اتهامات جنایی دور ساخت، امنیت خود را در مرزها تقویت کردند.

این مانورها در منطقه «گرودنو» در نزدیکی منطقه کم جمعیت «سوالکی» برگزار می‌شود که تا 96 کیلومتر در طول مرز میان لهستان و لیتوانی، امتداد دارد.

تحلیلگران نظامی غربی، «سوالکی» را نقطه اشتعال در هرگونه رویارویی احتمالی روسیه و «ناتو» قلمداد کرده و از اقدام روسیه برای تصرف این منطقه و منزوی ساختن سه کشور حوزه بالتیک (لیتوانی، لتونی و استونی) از لهستان و کشورهای عضو «ناتو»، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته «بلاروسکی هاگون»، گروه فعال دنبال‌کننده تحرک نیروها در بلاروس، نیروهای «واگنر» در گروه‌های کوچک به صورت روزانه، وارد بلاروس می‌شوند.

به گزارش دوشنبه 16 مرداد وبلاگ «گری زون» مرتبط با «واگنر» در «تلگرام»، حدود 7000 نفر از عوامل این گروه در اردوگاهی در نزدیکی شهر آسیپوویچی در 230 کیلومتری شمال مرز اوکراین حضور دارند.

رهبران لیتوانی و لهستان، اعضای «ناتو» اعلام کردند که برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز مسکو و مینسک آمادگی دارند.

دو کشته در حمله موشکی روسیه

از سویی آندری یرماک، مدیر دفتر رئیس جمهوری اوکراین، دوشنبه اعلام کرد که طی دو حمله موشکی روسیه که به ساختمانی مسکونی در شهر پوکروفسک، منطقه دونتسک، در شرق اوکراین اصابت کرد، دو نفر کشته شدند.

والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، پیشتر تاکید کرد که این نیروهای اوکراینی در حال ایجاد شرایطی برای پیشروی گام به گام هستند و ابتکار عمل را در میدان نبرد در دست دارند.

ارتش روسیه نیز متقابلا اعلام کرد که ظرف سه روز، 3 کیلومتر، به سمت کوبیانسک در شمال شرق اوکراین پیشروی کرده است.

این منطقه که در سپتامبر گذشته توسط نیروهای اوکراینی آزاد شد، چند هفته است که با حملات روسیه مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم