آمریکا: رزمایش چین و روسیه در نزدیکی آلاسکا تهدید محسوب نمی‌شود

سخنگوی کاخ سفید خبرنگاران گفت: نیروهای مسلح آمریکا به طور فعال گشت‌زنی‌های دریایی روسیه و چین در شمال اقیانوس آرام را رصد می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تشدید صف‌بندی‌های سیاسی و نظامی روسیه و چین از یک سو و آمریکا و همپیمانش از سوی دیگر، واشینگتن اعلام کرد، رزمایش چین و روسیه در آلاسکا هیچ تهدیدی برای این کشور ایجاد نمی‌کند.

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، سه‌شنبه 17 مرداد اعلام کرد، ایالات متحده رزمایش‌های دریایی مشترک روسیه و چین در سواحل آلاسکا را تهدیدی برای امنیت خود نمی‌داند.

او به خبرنگاران گفت: «نیروهای مسلح آمریکا به طور فعال گشت‌زنی‌های دریایی روسیه و چین در شمال اقیانوس آرام را رصد می‌کنند. این رزمایش‌ها همچنان در آب‌های بین‌المللی انجام می‌گیرد اما بر اساس ارزیابی‌های وزارت دفاع آمریکا تهدیدی ایجاد نمی‌کند».

وزارت دفاع چین در 27 ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ارتش این کشور و نیروی دریایی روسیه گشت‌زنی مشترکی را در بخش‌های غربی و شمالی اقیانوس آرام انجام خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این بیانیه پس از آن صادر شد که دو کشور رزمایش مشترکی را تحت عنوان «شمال-همکاری 2023» از 20 تا 23 جولای در آب‌های دریای ژاپن انجام دادند.

افزایش تنش‌ها

در مجموع حدود 20 تمرین رزمی از جمله شلیک توپخانه به طور مشترک در اهداف مختلف انجام شد.

این منطقه استراتژیک پس از جنگ اوکراین و روسیه، شاهد تشدید تنش‌ها بین واشینگتن و متحدانش از یک سو و مسکو و حامیانش از سوی دیگر بوده است. این تنش‌ها فضایی شبیه به فضای دوران جنگ سرد بین کشورهای رقیب در اقیانوس آرام بوجود آورده است.

واشینگتن و پکن به دنبال افزایش نفوذ خود در میان کشورهای جزیره‌ای اقیانوس جنوبی هستند که پس از جنگ جهانی دوم توجه زیادی از سوی کشورهای بزرگ و قدرتمند به آنها نشده است.

پکن همواره آمریکا را متهم می‌کند که برای مسابقه تسلیحاتی بین کشورهایی که دارای منافع استراتژیک در آن منطقه هستند، تلاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید