مسکو مجددا خواستار خلع سلاح اوکراین شد

ماریا زاخارووا: حل و فصل صلح‌آمیز درگیری، بر اساس فرمول صلح پیشنهادی توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، غیرممکن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه با تاکید بر«لزوم شناخت واقعیت‌های جدید میدان [جنگ] در شرق و جنوب اوکراین» بر ضرورت «اطمینان از خلع سلاح اوکراین» تاکید کرد.

به گزارش «العربیه»، دولت روسیه، دوشنبه 16 مرداد، بار دیگر تاکید کرد که «فقط تسلیم کییف، می‌تواند به جنگ پایان دهد.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «ما متقاعد شده‌ایم که حل و فصل جامع، پایدار و عادلانه تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که رژیم کییف به خصومت‌ها و حملات تروریستی خود پایان دهد.»

او افزود: «واقعیت‌های جدید روی زمین (در شرق و جنوب اوکراین) باید به رسمیت شناخته و اوکراین خلع سلاح شود و نازی‌ها در آن از بین بروند.»

زاخارووا همچنین خواستار تعهد اوکراین به «بی‌طرفی»، «عدم تعهد» و «نداشتن سلاح هسته‌ای» به عنوان پایه‌های اصلی حاکمیت اوکراین شد.

این خواسته‌ها قبلاً و پس از آن که مسکو آنها را همزمان با آغاز عملیات نظامی خود در فوریه 2022 مطرح کرد، توسط کی‌یف رد شده بود.

زاخارووا در مورد رایزنی‌های جده درباره اوکراین گفت که «مسکو برای میانجی‌گری دوستان ما از کشورهای جنوب ارزش زیادی قائل است» اما معتقد است که «حل و فصل صلح‌آمیز درگیری، بر اساس فرمول صلح پیشنهادی توسط ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، غیرممکن است.»

او افزود: «هیچ یک از ده پیشنهاد [زلنسکی] به دنبال یافتن راه‌حلی از طریق مذاکره و دیپلماسی برای حل بحران نیست و همه آنها یک اولتیماتوم بیهوده به روسیه با هدف طولانی کردن خصومت‌ها است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اخیرا در واکنش به حمله به نفتکش روسی در تنگه کرچ تاکید کرده بود که حملات اوکراین بی‌پاسخ نخواهد ماند.

پیشروی سه کیلومتری روسیه در خاک اوکراین

همزمان، وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش طی سه روز گذشته سه کیلومتر (دو مایل) در امتداد جبهه کوپیانسک در شمال شرق اوکراین پیشروی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، روسیه اعلام کرده که به دنبال بازپس‌گیری مناطقی است که قبلاً از دست داده بود.

شهر کوپیانسک و مناطق اطراف منطقه خارکیف اوکراین در سپتامبر گذشته توسط نیروهای اوکراینی آزاد شد، اما مسکو از آن زمان حمله خود به این منطقه را از سر گرفته است.

وزارت دفاع روسیه همچنین گفت که وضعیت خود را در خط مقدم در منطقه «بهبود» داده است و به دفع ضدحملات اوکراین ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید