بیانیه نشست جده: مذاکرات صلح اوکراین به ایجاد زمینه مشترک برای برقراری صلح کمک کرد

نشست جده در ادامه نشست کپنهاگ برگزار شد که طی آن مقامات عالی اوکراینی به همراه نمایندگانی از چندین کشور و نهادهای جهانی در آن حضور یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست جده برای صلح در اوکراین که با حضور مشاوران امنیت ملی و نمایندگانی از وزارتخانه‌های خارجه بیش از 40 کشور برای مدت 2 روز برگزار شد، یکشنبه 15 مرداد پایان یافت.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است، مذاکرات جده برای صلح در اوکراین، به ایجاد زمینه مشترک برای برقراری صلح کمک شایانی کرد.

این بیانیه افزوده که حاضران بر ادامه مشورت ها جهت حل بحران اوکراین، همچنین استفاده از نظرات مطرح شده در نشست جده تاکید کردند.

بیانیه توضیح داده که در نشست جده، نظرات و دیدگاه های مثبت و گوناگونی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش منابع سعودی، روسای هیئت‌های شرکت‌کننده روز گذشته مذاکرات خود را به پایان رساندند اما امروز مذاکرات فنی با هدف هماهنگی و همکاری در رابطه با بحران اوکراین ادامه پیدا کرد.

از سویی، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان با توصیف مذاکرات جده به خوب و مفید، گفت که «هر گامی که در راستای تحقق صلح عادلانه برداشته شود، به سود مردم اوکراین خواهد بود.»

آندره یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین و رئیس هیئت مشارکت‌کننده کشورش در مذاکرات جده نیز تاکید کرد که هیئت‌ها در این مذاکرات، درباره مبنای اساسی برقراری صلح عادلانه و باثبات، گفت‌وگوهای مفید و پرثمری داشتند.

نشست جده، در ادامه تلاش‌های بی‌وقفه شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی برای توقف جنگ و رسیدن به توافق صلح دائم و پایدار میان روسیه و اوکراین، همچنین کاهش پیامدهای انسانی جنگ مذکور به‌شمار می‌رود.

یرماک تاکید کرد، «بیش از 40 کشور در نشست جده مشارکت کردند که حدود سه برابر تعداد مشارکت‌کنندگان در نشست پیشین صلح در کوپنهاگ و نشانه توجه ویژه جهان برای برقراری صلح پایدار و دائم در اوکراین است.»

بنا به گفته این مقام اوکراینی، کشورهایی که به طور مستقیم یا از طریق مجازی در نشست جده حضور داشتند، عبارت بودند از: سعودی، آرژانتین، بحرین، بلغارستان، برزیل، بریتانیا، دانمارک، استونی، مصر، هند، اسپانیا، ایتالیا، اردن، کانادا، قطر، چین، کویت، لیتوانی، لتونی، هلند، آلمان، نروژ، امارات، آفریقای جنوبی، لهستان، کره جنوبی، رومانی، اسلواکی، جزایر کومور، آمریکا، ترکیه، فنلاند، فرانسه، چک، شیلی، سوئد، ژاپن به همراه نمایندگانی از اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد.

نظرات صریح حاضران

یرماک افزود: «نظرات متفاوتی در نشست جده مطرح شد اما همه مشارکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را به صراحت بیان کردند. شرکت‌کنندگان بر تعهد کشورهایشان به میثاق سازمان ملل متحد و قوانین مورد توافق جهانی به‌ویژه احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها نیز تاکید کردند.»

او اشاره کرد که «نشست جده گامی عملی برای اجرای ابتکارعمل اوکراین برای صلح پایدار بود و بسیاری از حاضران خواستار ایفای نقش در راستای آن ابتکارعمل شدند.»

در همین رابطه، هیئت اوکراینی نشست‌های دوجانبه بسیاری با کشورهای حاضر در نشست جده با هدف بررسی ابتکارعمل پیشنهادی صلح و همکاری برای اجرای این طرح برگزار کرد.

از سویی، ژان ماریان، رئیس هیئت چک در نشست جده و معاون وزیر خارجه این کشور پیشنهاد همکاری در رابطه با امنیت هسته‌ای و پیگیری مجرمان مرتکب جنایات جنگی را مطرح کرد.

ماریان تصریح کرد که حضور هیئتی از کشورش در نشست جده، تعهد و حمایت پیوسته چک از اوکراین را نشان می‌دهد.

نشست کپنهاگ

نشست جده برای صلح در اوکراین در ادامه نشست ژوئن گذشته در کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار شد که طی آن مقامات عالی اوکراینی به همراه نمایندگانی از هفت کشور صنعتی جهان، اتحادیه اروپا، سعودی، برزیل، هند، آفریقای جنوبی و ترکیه در آن حضور یافتند.

طی نشست کپنهاگ، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خواستار برگزاری «کنفرانس صلح» برای پایان‌دادن به جنگ شد. زلنسکی همچنین پیشنهادی شامل حفظ تمامیت ارضی اوکراین، عقب‌نشینی کامل روسیه از همه سرزمین‌های اوکراین، تضمین امنیت غذایی و امنیت انرژی، حفظ امنیت مراکز هسته‌ای و آزادی اسیران جنگی ارائه کرد.

خبرگزاری «تاس» هم به نقل از سرگئی ریابکوف، دستیار وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، نشست‌های صلح اوکراین، تلاش‌ شکست‌خورده غرب برای ایجاد اجماع جهانی جهت حمایت از «طرح‌ صلح زلنسکی» است که از نظر مسکو «غیرقابل قبول» به‌حساب می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید