بسته‌شدن حریم هوایی نیجر توسط کودتاچیان در پایان ضرب‌الاجل «اکواس»

شورای نظامی کودتا یک کشور خارجی را که نامی از آن نبرد به تدارک حمله نظامی به نیجر متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش وب‌سایت «فلایت رادار 24» که پروازها را ردیابی می‌کند، پس از تصمیم روز یکشنبه شورای کودتای نظامی در نیجر در خصوص بستن حریم هوایی، هیچ هواپیمایی بامداد دوشنبه 16 مرداد بر فراز نیجر پرواز نکرد.

کودتاچیان در نیامی پس از نادیده گرفتن ضرب‌الاجل تعیین‌شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس» برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع به منصب و تهدید به مداخله مستقیم نظامی، دوشنبه منتظر واکنش این گروه هستند.

«اکواس» اعلام کرد که در واکنش به امتناع شورای نظامی کودتا از تن‌دادن به فشارهای خارجی برای کناره‌گیری پس از به دست گرفتن قدرت در 26 ژوئیه، بیانیه‌ای درباره اقدامات بعدی خود صادر خواهد کرد.

با انقضای ضرب‌الاجل «اکواس» در یکشنبه، شورای نظامی، حریم هوایی نیجر را تا اطلاع ثانوی به دلیل تهدید فزاینده به مداخله نظامی بست.

متهم‌کردن یک کشور خارجی

خبرنگار «العربیه» در نیجر پیشتر گزارش داده بود که شورای نظامی کودتا، یک کشور خارجی را که نامش ذکر نشد، متهم به تدارک حمله نظامی کرده است.

به گفته خبرنگار «العربیه»، اطلاعاتی در مورد تلاش برای تمدید آتش‌بس شورای نظامی نیجر با «اکواس» وجود دارد.

نمایش قدرت

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، حدود 30 هزار نفر از حامیان کودتا یکشنبه، ساعاتی قبل از پایان ضرب‌الاجل و در هوای بسیار گرم، در یک نمایش قدرت در نیامی، پرچم‌های نیجر، روسیه و بورکینافاسو را به اهتزاز درآوردند.

این در حالی بود که فرماندهان ارتش‌های کشورهای عضو «اکواس»، جمعه پس از نشست دو روزه در ابوجا پایتخت نیجریه، خطوط کلی طرح «مداخله نظامی احتمالی» را ترسیم کردند و برخی از کشورهای این گروه مانند سنگال و ساحل عاج، تمایل خود را برای مشارکت در این مداخله نظامی ابراز داشتند.

همه شرکای غربی و آفریقایی نیجر، کودتا را محکوم کردند، اما ارتش نیجریه از سوی همتایان خود در مالی و بورکینافاسو که از طریق دو کودتا در سال‌های 2020 و 2022 به قدرت رسیدند، مورد حمایت قرار گرفتند.

توقف کمک‌های فرانسه

از سویی وزارت خارجه فرانسه، یکشنبه اعلام کرد که کمک‌های توسعه‌ای مرتبط با حمایت از بودجه اختصاص داده شده به بورکینافاسو را متوقف کرده است.

همزمان سیاستمداران بلندپایه نیجریه از بولا تینوبو، رئیس جمهوری خواستند تا در تهدید به مداخله نظامی در نیجر، تجدیدنظر کند.

سنای نیجریه از «رئیس جمهوری فدرال نیجریه به عنوان رئیس جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا خواست تا دیگر رهبران این گروه را به تقویت گزینه‌های سیاسی و دیپلماتیک ترغیب کند.»

تینوبو این هفته خواستار یافتن یک راه حل جامع و دوستانه برای وضعیت نیجر شده بود.

واکنش الجزایر

این در حالی بود که عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر شامگاه شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «ما به طور کامل و قاطعانه مداخله نظامی در نیجر را رد می کنیم» او افزود: «آنچه در نیجر رخ می‌دهد، تهدیدی مستقیم برای الجزایر است.»

تبون با بیان این که «مداخله نظامی، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه اوضاع را بدتر می‌سازد»، تاکید کرد که الجزایر در تعامل با همسایگان خود، متوسل به زور نخواهد شد.

دیدگاه کارشناسان أمور ساحل آفریقا

گروهی از کارشناسان امور ساحل آفریقا در گزارشی که شنبه در روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» منتشر کردند، بر لزوم «جلوگیری از سناریوی فاجعه‌بار جنگ» در نیجر تأکید کردند.

این پژوهشگران افزودند که این جنگ «تنها یک پیروز خواهد داشت که همان جنبش‌های تروریستی هستند که از سال‌ها پیش به بهای فروپاشی دولت‌ها، گسترش میدانی خود را شکل دادند.»

خروج پرسنل نظامی ایتالیا

در این گیرو دار و پس از فرانسه و اسپانیا، وزارت دفاع ایتالیا یکشنبه اعلام کرد که 65 پرسنل نظامی این کشور، نیجر را با هواپیمایی که شامگاه شنبه در رم به زمین نشست، ترک کردند.

از سویی وزارت خارجه فرانسه شنبه ضمن ابراز حمایت «قاطع و مصمم» خود از تلاش‌های «اکواس» علیه کودتا، خاطرنشان کرد که «آینده نیجر و ثبات کل منطقه در معرض خطر است.»

در حالی که کودتاچیان نیجر از لغو قراردادهای همکاری نظامی و امنیتی با پاریس خبر دادند که 1500 سرباز در نیجر مستقر کرده است، فرانسه این تصمیم را به دلیل فقدان مشروعیت صاحبان آن، باطل دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size