کاخ سفید از سعودی بابت میزبانی نشست صلح اوکراین قدردانی کرد

پادشاهی عربی سعودی از روز شنبه میزبان نشست مشاوران امنیت ملی و نمایندگان تعدادی از کشورها درباره بحران اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، یکشنبه 15 مرداد در بیانیه‌ای از سعودی به‌دلیل میزبانی از 40 کشور برای مشورت پیرامون بحران اوکراین و ایجاد راه‌حالی عادلانه برای این بحران قدردانی کرد.

بیانیه کاخ سفید درباره مذاکرات صلح اوکراین در جده تاکید کرده که هیئت آمریکایی به رهبری جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت‌وگوهاى خوب و سازنده‌ای با شمار زیادی از کشورها انجام داد.

طبق این بیانیه، کشورهای متعددی برای تبادل نظر و ایجاد زمینه‌های مشترک جهت حمایت از صلح عادلانه و پایدار، و چگونگی پایان‌دادن به جنگ روسیه علیه اوکراین گرد هم آمدند.

شهر جده سعودی، یکشنبه برای دومین روز پیاپی میزبان مشاوران امنیت ملی و مقامات عالی چندین کشور جهان درباره بحران اوکراین است.

در روز اول این نشست بین‌المللی، اوکراین ابتکارعملی مشتمل بر 10 بند برای صلح و پایان جنگ ارائه کرد.

استقبال از ابتکارعمل اوکراین

یکی از اعضای هیئت اوکراینی حاضر در جده به «العربیه» گفت که ابتکارعمل کنونی مورد حمایت کشورهای زیادی قرار گرفت و با پشتیبانی بیشتری نسبت به ابتکارعمل مطرح‌شده پیشین در کپنهاگ مواجه شد.

خبرگزاری «تاس» گزارش داد، سرگئی ریابکوف، دستیار وزیر خارجه روسیه قول داد که نتایج حاصل از نشست جده را با شرکای خود در سازمان «بریکس» بررسی خواهد کرد.

فعالان اقتصادی نسبت به نتایج نشست جده برای یافتن راه‌حلی جهت خروج از بحران اوکراین، به‌ویژه ممانعت از ایجاد بحران گرسنگی در جهان خصوصا پس از توقف توافقنامه صادرات غلات خوشبین هستند.

عبدالله بن زید الملیحی، تاجر سعودی در این رابطه گفت که نشست جده می‌تواند به همکاری بیشتر در اقتصاد بین المللی و تقویت زنجیره تامین در بازارهای جهانی منجر شود.

الملیحی تاکید کرد، اوکراین و روسیه بیش از 40 درصد گندم آفریقا را تامین می‌کردند اما جنگ باعث کاهش 30 میلیون تن غلات صادراتی به این قاره شد که به گران‌شدن 40 درصدی مواد غذایی در آفریقا انجامید.

عبدالرحمن باعشن، رئیس مرکز مطالعات اقتصادی شرق در جازان سعودی هم تصریح کرد که نشست جده فرصت گفت‌وگو میان 42 کشور درباره بحران اوکراین را میسر و فرصتی برای ایجاد ثبات و امنیت سیاسی و اقتصادی در جهان ایجاد کرد.

باعشن اظهار داشت که جهان به‌دلیل جنگ روسیه-اوکراین شاهد کمبود مواد غذایی شد و این جنگ تاثیر مستقیمی بر میزان و نحوه سرمایه‌گذاری در کشورها داشته است.

تلاش فشرده

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شنبه در حساب کاربری خود در «ایکس» نوشت، هیئت کشورش با مشاوران رهبران برخی کشورها در مذاکرات جده درباره فرمول پیشنهادی کی‌یف برای صلح کار می‌کند.

زلنسکی افزود، هیئت اوکراینی شرکت‌کننده در نشست سران دولت‌ها درباره صلح میان اوکراین و روسیه تلاش‌های فشرده‌ای را انجام می‌دهد.

مذاکرات جده در ادامه نشست‌های ژوئن در کپنهاگ است که در پایان آن نشست، بیانیه رسمی صادر نشد.

متحدکردن جهان

پادشاهی عربی سعودی از روز شنبه میزبان نشست مشاوران امنیت ملی و نمایندگان تعدادی از کشورها درباره بحران اوکراین است.

به گفته هیئت اوکراینی، در این نشست نمایندگانی از 40 کشور حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دستور کار نشست جده در روز اول شامل 3 ساعت برای بیانیه‌های هیئت‌های مختلف شرکت‌کننده، سپس 2 ساعت بحث و گفت‌وگو پشت درهای بسته و در نهایت صرف شام بود.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، شنبه، پیش از ورود به جده به عنوان رئیس هیئت کشورش گفت: «انتظار دارم که مذاکرات آسان نباشد.»

او افزود: «ما اختلافات زیادی داریم و مواضع بسیاری متفاوتی وجود دارد، اما مهم است که نظرات خود را مطرح کنیم و با دیگران به اشتراک بگذاریم.»

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که در 24 فوریه 2022 آغاز شد در تحقق اهداف خود برای تسلط بر کی‌یف، پایتخت اوکراین و سرنگونی حکومت این کشور ناکام ماند.

به‌رغم تصرف مساحت‌ گسترده‌ای از خاک اوکراین، ارتش روسیه با مقاومت نیروهای اوکراینی تحت حمایت غرب برای بازپس‌گیری این مناطق مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید