حمله شبانگاهی روسیه با 70 سلاح تهاجمی به اوکراین

روسیه کی‌یف را به استفاده از مهمات خوشه‌ای علیه ساختمانی دانشگاهی در دونتسک متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد روسیه با استفاده از 70 سلاح تهاجمی هوایی از جمله موشک‌های کروز، موشک‌های هایپرسونیک و پهپادهای ساخت ایران، چندین رشته حملات شامگاهی را علیه اوکراین، انجام داد.

نیروی هوایی اوکراین، یکشنبه 15 مرداد در «تلگرام» نوشت: «پدافند هوایی اوکراین، 30 موشک از 40 موشک کروز و 27 پهپاد شاهد را منهدم کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «در مجموع در چندین رشته حملات، از شامگاه 14 مرداد تا بامداد 15 مرداد، دشمن از 70 سلاح تهاجمی هوایی استفاده کرد و 3 موشک هایپرسونیک کینژال را شلیک کرد.»

هنوز میزان زیان‌های این حمله شبانه و سرنوشت 10 موشک کروز سرنگون‌نشده، روشن نیست.

یوری اهنات، سخنگوی نیروی هوایی به سازمان رادیو تلویزیون دولتی اوکراین گفت که یکی از اهداف اصلی این حمله، منطقه خملنیتسکی بود.

استفاده اوکراین از مهمات خوشه‌ای

از سوی دیگر، یک مقام اورژانس در شهر اشغالی دونتسک در شرق اوکراین، یکشنبه اعلام کرد که سقف چوبی ساختمانی دانشگاهی در دونتسک در پی بمباران شنبه نیروهای اوکراینی، آتش گرفت.

الکسی کوستروپتسکی، وزیر أمور اورژانس دست‌نشانده روسیه در منطقه دونتسک، مدعی شد که نیروهای اوکراینی از مهمات خوشه‌ای در بمبارانی که باعث بروز این آتش‌سوزی شد، استفاده کردند ولی «رویترز» نتوانست به شکل مستقل این خبر را تائید کند.

اوکراین که ماه گذشته مهمات خوشه‌ای آمریکا را دریافت کرد، قول داده است که از آنها فقط برای هدف قراردادن مراکز تمرکز سربازان روسی استفاده کند.

هیچ اظهار نظر فوری از سوی اوکراین در مورد این بمباران ادعایی صادر نشد و هر دو طرف، هدف قراردادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید