برنامه کشورهای غرب آفریقا برای مداخله احتمالی نظامی در نیجر

کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت «اکواس» گفت طرح مداخله نظامی در نیجر، چگونگی و زمان استقرار نیروها را شامل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این که اعضای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به «اکواس» با وجود کلیه هشدارهای روسیه، طرحی را برای «مداخله نظامی احتمالی» در نیجر به تصویب رساندند، مقامات دفاعی این کشورها، برنامه اجرایی این اقدام را تدوین کردند.

عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت «اکواس» گفت که مقامات دفاعی کشورهای غرب آفریقا، طرحی را برای مداخله نظامی احتمالی در نیجر در صورت عدم کناره‌گیری سران کودتا پس از مهلتی که یکشنبه 15 مرداد منقضی می‌شود، تدوین کرده‌اند.

موسی پس از نشست منطقه‌ای امروز در ابوجا افزود این تشکل، زمان و مکان اجرای این طرح را به کودتاچیان اعلام نخواهد کرد و این تصمیمی است که توسط سران کشورها اتخاذ خواهد شد.

موسی همچنین تصریح کرد که «اکواس» تمایل دارد تا دیپلماسی موفق شود و همه فرصت‌های ممکن برای عقب‌نشینی را در اختیار کودتاچیان نیجر می‌گذارد.

او توضیح داد که طرح مداخله نظامی در نیجر، چگونگی و زمان استقرار نیروها را نیز شامل می‌شود.

محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر
محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر

سوابق دخالت اکواس

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در سال 1990 برای مقابله با کودتا در لیبریا بدون کسب مجوز سازمان ملل، مداخله کرد ولی نتوانست از بروز جنگ داخلی و کشته‌شدن 150 هزار نفر در این کشور جلوگیری کند.

هیئت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا پس از ارائه پیشنهادهایی برای خروج از بحران به کودتاچیان نیجر این کشور را ترک کرد.

این هیئت در فرودگاه با جمعی از مسئولان کودتا دیدار و در خصوص «آخرین پیشنهادها برای برون‌رفت از بحران» گفت‌وگو کرد.

صرف نظر از تنش میان کودتاچیان نیجر و «اکواس»، بر شدت تنش میان کودتاچیان و فرانسه، همچنین برخی کشورهای دیگر افزوده شد. در همین رابطه، کودتاچیان سفرای نیجر در فرانسه، آمریکا، توگو و نیجریه را اخراج کردند.

از سوی دیگر، روسیه ضمن مخالفت با هر گونه مداخله نظامی در نیجر، حوادث جاری در این کشور را یک موضوع داخلی دانست.

محمد بازوم، رئیس جمهوری پیشین نیجر نیز با هشدار نسبت به عواقب کودتا، از آمریکا و جامعه بین‌المللی درخواست کرد تا به او برای بازگرداندن نظم قانونی به کشور کمک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید