دولت بریتانیا لیستی از 89 تهدید احتمالی شامل یک پاندمی ناشناس را منتشر کرد

معاون نخست‌وزیر بریتانیا گفت این جامع‌ترین ارزیابی خطرات است که تا به امروز منتشر کرده‌ایم تا دولت و شرکای ما بتوانند برنامه‌های قدرتمندی را اجرا کنند و برای هر رویدادی آماده شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا، فهرستی از خطرات پیش روی این کشور را منتشر کرد که در آن، همه‌گیری بعدی، جزو یکی از 3 تهدید برتر عنوان شده است.

در بیانیه دولت آمده است که هوش مصنوعی، همه‌گیری و تغییرات اقلیمی شدید، از جمله خطرات اصلی پیش روی بریتانیا در آینده به شمار می‌آیند.

به گفته مقامات بریتانیایی، انتشار این گزارش با هدف کمک به بریتانیا جهت آمادگی برای «بدترین سناریوها» مرتبط با برخی از جدی‌ترین تهدیدها، صورت گرفته است.

بدترین سناریوهای محتمل

به گزارش «بی بی سی»، الیور داودن، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، که ریاست دفتر کابینه را بر عهده دارد، گفت: «این گزارش نباید نگران‌کننده باشد زیرا مربوط به بدترین سناریوی ممکن است تا شرکت‌ها و سازمان‌ها از صلیب سرخ گرفته تا دولت بتوانند بر این اساس، برنامه‌ریزی کنند.»

این لیست، احتمال را در مقیاس یک تا پنج با بیش از 25 درصد شانس برای بالاترین امتیاز، اندازه‌گیری می‌کند که در آن «همه خطرات» با احتمال وقوع نسبتا پایین در نظر گرفته شده است.

احتمال«خطرات غیرعامدانه» مانند رویدادهای آب و هوایی یا حوادث، طی یک دوره پنج ساله ارزیابی شده در حالی که «خطرات عامدانه» مانند حملات تروریستی، در بازه زمانی دو ساله در نظر گرفته شده است.

تغییرات اقلیمی

از سویی، رتبه‌بندی تاثیر رویدادهای آب و هوایی مانند موج گرما و طوفان از «بزرگ» تا «متوسط» با احتمال بین 1٪ تا 25٪ متغیر است.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، خطر بالقوه بروز اختلال در عرضه جهانی انرژی نیز به عنوان یک خطر جدید در فهرست گنجانده شد.

استفاده زیان‌بار از پهپادها، یکی دیگر از تهدیدهای بالقوه گزارش شده است، اگرچه احتمال وقوع و میزان ضربه توسط پهپادها به همان اندازه پایین ارزیابی شده است.

طبقه‌بندی خطرات

در لیست خطرات تهدیدکننده، از تروریسم، حملات سایبری به زیرساخت‌ها، بلایای طبیعی و پاندمی‌های انسانی و حیوانی یا زیست محیطی و بروز منازعه‌های فراگیر (مانند حمله به آمریکا، هم‌پیمان بریتانیا) نام‌برده شده است.

معاون نخست‌وزیر بریتانیا همچنین افزود: «این جامع‌ترین ارزیابی خطراتی است که تا به امروز منتشر کرده‌ایم تا دولت و شرکای ما بتوانند برنامه‌های قدرتمندی را اجرا کنند و برای هر رویدادی آماده شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size