تونس: تبدیل به کشوری برای ترانزیت یا اسکان مهاجران غیرقانونی نخواهیم شد

سخگوی دبیرکل سازمان ملل پیشتر نگرانی خود از اخراج مهاجران و پناهجویان از تونس به مرزهای لیبی و الجزایر را ابراز کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه تونس، جمعه 13 مرداد تاکید کرد که ضمن تعهد و احترام به تمامی کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین‌المللی و منطقه‌ای پیرامون مهاجرت، کشوری برای ترانزیت یا اسکان مهاجران غیرقانونی نخواهد شد.

وزارت خارجه تونس در بیانیه‌ای در «فیس‌بوک» اعلام کرد که تونس متعهد است تمام اقدامات لازم برای حفاظت از مرزهای خود و جلوگیری از هرگونه تلاش جهت عبور غیرقانونی از مرزها را انجام دهد.

این وزارت‌خانه همچنین از سازمان‌های بین‌المللی خواست با توجه به هجوم بی‌سابقه مهاجران، نقش خود را در عملیات‌های امدادرسانی و تامین نیازهای اولیه ایفا کنند.

پرهیز از مغالطه

تونس همچنین رسیدگی به موضوع مهاجرت غیرقانونی و چالش‌های مربوطه در چارچوب یک سیاست جمعی و فراگیر، با توجه به فراملی بودن این پدیده را خواستار شد.

دستگاه دیپلماسی تونس، «پرهیز از مغالطه‌ها، ترویج شایعات و بهره‌برداری از وضعیت آوارگان، قربانیان شبکه‌های جنایت سازمان‌یافته و قاچاق انسان در راستای اهداف شناخته‌شده، و اقدام در راستای بسیج تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با این سازمان‌های جنایت‌کار» را نیز خواستار شد.

پیش از این، کمال الفقی، وزیر کشور تونس، اظهارات فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص پناهجویان و مهاجران آفریقایی در مرزهای تونس را «نادرست و مغالطه آمیز» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری «آفریقا»، الفقی پنجشنبه با توصیف کردن مطالب مربوط به اخراج مهاجران به مرزهای لیبی و الجزایر به ادعاهای نادرست، آنها را «بی اساس» ارزیابی کرد.

این مواضع در واکنش به اظهارات فرحان حق ابراز شد که گفته بود سازمان ملل، نگرانی عمیق خود را از «اخراج» مهاجران، پناهندگان و پناهجویان از تونس به مرزهای لیبی و الجزایر ابراز می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید