بلینکن از توقف برخی برنامه‌های کمک خارجی به نیجر خبر داد

ارتش نیجر شامگاه چهارشنبه 26 ژوئیه در بیانیه‌ای به نام «شورای ملی حفاظت از میهن» سرنگونی رژیم محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، جمعه 13 مرداد اعلام کرد واشینگتن برخی از برنامه‌های کمک‌ خارجی به دولت نیجر را متوقف کرده است.

با این حال، خبرگزاری «رویترز» به نقل از بلینکن گزارش داد که دولت آمریکا به ارائه کمک‌های بشردوستانه و غذایی ادامه خواهد داد.

ارتش نیجر، شامگاه چهارشنبه 26 ژوئیه در بیانیه‌ای به نام «شورای ملی حفاظت از میهن» در تلویزیون ملی، از سرنگونی رژیم محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب نیجر خبر داد.

سرهنگ آمادو عبدالرحمن گفت: «ما به عنوان نیروهای دفاعی و امنیتی که در شورای ملی حفاظت از میهن گرد آمده ایم، تصمیم داریم به رژیمی که شما می‌شناسید، پایان دهیم.»

ژنرال عبدالرحمن چیانی، فرمانده گارد ریاست جمهوری نیجر که عامل اصلی کودتا عنوان شده است، جمعه، 28 ژوییه به عنوان مرد قدرتمند جدید کشور در تلویزیون دولتی ظاهر شد. او بیانیه‌ای را به عنوان «رئیس شورای ملی حفاظت از میهن» قرائت کرد.

چیانی وقوع کودتا را با هدف بهبود «اوضاع امنیتی» در کشوری که با اعمال خشونت‌آمیز گروه‌های افراطی مواجه است، توجیه کرد.

محمد بازوم از اولین روز کودتا با خانواده‌اش در مقر ریاست جمهوری، در بازداشت به سر می‌برد.

نیجر، کشوری سرشار از اورانیوم، از زمان استقلال در سال 1960 شاهد چندین کودتا بوده است.

منطقه غرب آفریقا به بی‌ثباتی شهرت دارد، زیرا نیجر سومین کشوری است که از سال 2020 پس از مالی و بورکینافاسو، شاهد کودتا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید