اوکراین: طرح ما برای صلح در جده بیش از نشست‌های کپنهاگ مورد حمایت قرار گرفت

نمایندگانی از 40 کشور در نشست دو روزه جده درباره بحران اوکراین شرکت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع در هیئت اوکراینی شرکت کننده در گفت‌وگوهای جده از ارائه طرح صلح 10 ماده‌ای در این نشست دو روزه که با مشارکت مشاوران امنیت ملی و نمایندگان تعدادی از کشورهای درباره بحران اوکراین برگزار می‌شود، خبر داد.

این منبع اوکراینی به «العربیه» گفت:« طرح صلحی که در نشست جده ارائه دادیم از سوی تعدادی از کشورها حمایت شد». این منبع همچنین افزود:«طرح صلح ارائه شده در جده بیش از حمایت‌کنندگان در کپنهاگ مورد حمایت واقع شد».نشست درباره بحران اوکراین طی روزهای شنبه و یکشنبه 14 و 15 مرداد در شهر جده در پادشاهی عربی سعودی پس از نشست‌هایی برگزار می‌شود که در ماه ژوئن در کپنهاگ منعقد شده و هیچ بیانیه پایانی از آن صادر نشده بود.

40 کشور

پادشاهی عربی سعودی شنبه میزبان نشست مشاوران امنیت ملی و نمایندگان تعدادی از کشورها درباره بحران اوکراین است.

به گفته هیئت اوکراینی شرکت‌کننده در این نشست نمایندگانی از 40 کشور حضور دارند.

جدول برنامه فعالیت‌های نشست جده که «فرانس پرس» از محتوای آن مطلع شده شامل جلسه سه ساعته خواندن بیانیه‌هایی از سوی هیئت‌های مختلف شرکت‌کننده و سپس دو ساعت گفت‌وگو میان آنها و ضیافت شام می‌شود.

پیش‌تر آندره یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین قبل از رسیدن به جده در رأس هیئت اعزامی از اوکراین، گفت:«پیش‌بینی می‌کنم که گفت‌وگوهای آسانی در پیش نخواهیم داشت» و در ادامه افزود:« اختلافات بسیاری داریم و مواضع زیادی شنید‌ه‌ایم، اما مهم این است که افکارمان را به اشتراک بگذاریم» و «تنها ماموریت ما در کل جهان درباره اوکراین است».

طرح صلح

از سویی دفتر ریاست جمهوری اوکراین طی هفته جاری اعلام کرد که نشست‌ در جده بر طرح صلح 10 ماده‌ای که خواهان عقب‌نشینی کامل نیروهای روسیه از خاک اوکراین است، متمرکز می‌شود.

این طرح صلح همچنین خواهان بازگشت به مرزهای سابق اوکراین و از جمله آن سرزمین‌های شبه جزیره کریمه است که در سال 2014 از سوی روسیه الحاق شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین جمعه در آستانه برگزاری نشست جده ضمن استقبال از آن، گفت:« این بسیار مهم است زیرا در مسائلی مثل امنیت غذایی، سرنوشت میلیون‌ها نفر در آفریقا، آسیا و سایر بخش‌های جهان به‌طور مستقیم به سرعت تحرک جهان برای پیش بردن روند صلح بستگی دارد».

شایان ذکر است تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین که در 24 فوریه 2022 آغاز شده در تحقق اهداف خود برای تسلط بر کییف، پایتخت اوکراین و سرنگونی حکومت این کشور ناکام مانده است و به‌رغم به کنترل گرفتن مساحت‌های گسترده‌ای از خاک اوکراین، ارتش روسیه با مقاومت نیروهای اوکراینی تحت حمایت غرب برای بازپس‌گیری این مناطق مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید