کاخ سفید: آمریکا نیروهای بیشتری در تنگه هرمز مستقر می‌کند

به نقل از مقامات آمریکایی، هدف از استقرار نیروهای ایالات متحده بر کشتی‌های تجاری ترددکننده از تنگه هرمز، «جلوگیری از مزاحمت و توقیف کشتی‌های غیرنظامی» توسط ایران، عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید با اشاره به حیاتی بودن تنگه هرمز و رصد تهدیدها و اقدامات تحریک‌آمیز ایران در این منطقه، تایید کرد که ایالات متحده آمریکا عزم آن دارد تا نیروهای نظامی بیشتری را با هدف پاسخ به تهدیدها و اقدامات تحریک‌آمیز ایران در تنگه هرمز مستقر کند.

این اظهارات از سوی کاخ سفید پس از آن اعلام می‌شود که پنج مقام آمریکایی، پنج‌شنبه، 12 مرداد به «آسوشیتدپرس» گفتند که ارتش ایالات متحده در حال بررسی طرحی است که بموجب آن آمریکا نیروهای مسلح خود را بر کشتی‌های تجاری عبورکننده از تنگه هرمز مستقر کند.

به نقل از مقامات آمریکایی، هدف از این اقدام، «جلوگیری از مزاحمت و توقیف کشتی‌های غیرنظامی» توسط ایران، عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، ایران از سال 2019 تاکنون، با هدف تحت فشار گذاشتن غرب بر سر مذاکرات درباره توافق هسته‌ای فروپاشیده با قدرت‌های جهانی، مجموعه‌ای از کشتی‌ها را در تنگه هرمز توقیف کرده است.

آسوشیتدپرس پیش‌بینی کرده است که استقرار نیروهای آمریکایی بر عرشه کشتی‌های تجاری، می‌تواند ایران را از توقیف کشتی‌ها بازدارد، یا این‌که تنش‌ها را بیشتر کند.

این خبرگزاری با اشاره به متمرکز شدن تلاش‌های پنتاگون بر روسیه و چین، چنین اقدامی را نشان‌دهنده تعهد ویژه نیروهای ایالات متحده به محافظت از دریانوردی در آب‌های منطقه خاورمیانه دانسته است.

ناظران می‌گویند که این شدیدترین اقدام آمریکا در حوزه نیروی دریایی است زیرا حتی در طول جنگ موسوم به «جنگ نفتکش‌ها» که با نبرد دریایی یک روزه نیروی دریایی ایالات متحده و ایران در سال 1988 به اوج خود رسید و بزرگترین نبرد نیروی دریایی پس از جنگ جهانی دوم بود،[چنین] اقدامی را انجام نداده بود.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، در حالی که جزئیات ناچیزی از این طرح منتشر شده است، هزاران تفنگدار دریایی و ملوان از کشتی تهاجمی آبی-خاکی «یواس‌اس بتان» (USS Bataan) و کشتی «یواس‌اس کارتر هال» (USS Carter Hall)، به سمت تنگه هرمز در حرکت هستند.

در این گزارش گفته شده که «این تفنگداران دریایی و ملوانان می‌توانند ستون فقرات هر ماموریت پاسداری مسلحانه در تنگه [هرمز] را که 20 درصد نفت خام جهان از آن عبور می‌کند، تشکیل دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید