فرانسه: تنها «دولت قانونی» نیجر می‌تواند روابط نظامی خود را با ما قطع کند

دیمیتری پسکوف: بعید است بتوان با مداخله فرامنطقه‌ای اوضاع نیجر را بهبود بخشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت فرانسه، جمعه، 13 مرداد، اقدام حکومت نظامی نیجر برای لغو پیمان‌های نظامی دوجانبه را رد کرد و گفت که تنها، رهبری «مشروع» این کشور غرب آفریقایی حق اتخاذ چنین تصمیمی را دارد.

به‌گزارش «فرانس 24»، پس از آنکه حکومت نظامی در نیامی اعلام کرد در حال لغو قراردادهای همکاری نظامی با پاریس است، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای گفت: «چارچوب حقوقی توافقنامه دفاعی فرانسه با نیجر بر اساس توافقاتی است که با مقامات قانونی نیامی امضا شده است.»

همزمان با این اظهارنظر، آلمان نیز خواستار ادامه «تلاش‌های میانجیگری» با حکومت برآمده از کودتای نظامی نیجر شده است.

وزیر خارجه آلمان نیز جمعه، در یک نشست خبری گفت: «مهم است که ما فضا را برای تلاش‌های میانجی‌گری فراهم کنیم. ما امیدواریم که این تلاش‌ها بتوانند به یک پایان موفقیت‌آمیز منجر شوند... یک راه‌حل سیاسی.»

در حالی‌که دولت‌های غربی در پی مذاکره برای بازگرداندن دولت منتخب و قانونی محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر که هفته قبل توسط گارد حفاظتی خود بازداشت و از قدرت خلع شد، هستند، خود بازوم در اولین بیانیه‌اش بعد از کودتا، نوشت که «گروگان» است.

شامگاه پنج‌شنبه، 12 مرداد، محمد بازوم با خطاب قرار دادن ایالات متحده آمریکا، هشدار داد که موفقیت کودتای انجام شده برای سرنگونی او، عواقب ویرانگری برای نیجر، منطقه و کل جهان خواهد داشت.

بازوم در ستونی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» از «دولت ایالات متحده و کل جامعه بین‌المللی خواست تا در بازگرداندن «حاکمیت قانون» در نیجر کمک کنند.

بازوم همچنین نوشت که «این را به عنوان گروگان می‌نویسم. نیجر مورد حمله یک گروه نظامی است... و من تنها یکی از صدها شهروندی هستم که به طور خودسرانه و غیرقانونی زندانی شده‌اند.»

او همچنین خواستار پایان یافتن کودتا و آزادی «هرکسی که» حکومت نظامی به‌طور غیرقانونی دستگیر کرده‌ است، شد.
پایان مقررات منع رفت و آمد
همزمان، «فرانس 24» گزارش کرده که رهبران کودتای نیجر منع رفت و آمد را که پس از به دست گرفتن قدرت و سرنگونی رئیس جمهوری محمد بازوم در 26 ژوئیه اعمال کرده بودند، لغو کردند.

بر اساس فرمانی که به امضای عبدالرحمان تیانی، رهبر کودتاگران رسیده، از اواخر روز پنج‌شنبه، «منع آمد و شد اعمال‌شده از 26 ژوئیه 2023 رسما لغو شد.»

مخالفت روسیه با مداخله خارجی

روسیه، کشوری که از ابتدای کودتا تاکنون چندین بار پرچم آن در تجمع‌های حامیان کودتای نیجر بالا رفته است، پس از انتشار یادداشت محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر، گفت که مداخله خارجی بحران نیجر را حل نمی‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، جمعه 13 مرداد، در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت بعید است که بتوان با مداخله فرامنطقه‌ای اوضاع نیجر را بهبود بخشید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید