سفیر نیجر در واشینگتن: کودتا باعث ویرانی همه کشورهای ساحلی آفریقا می‌شود

در حالی که مقامات آمریکایی می‌گویند که هیچ دلیلی بر دخالت عوامل «واگنر» در حوادث نیجر ندارند، نگرانی خود را از حضور این مزدوران مستقر در مالی و مظنون به حضور بورکینافاسو و تلاش برای بهره‌برداری از این موقعیت، ابراز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از آن که عاملان کودتای نظامی، پایان آن را اعلام کردند، کیاری لیمان تینگیری، سفیر نیجر در واشینگتن، اظهار داشت که این افراد «باید سرعقل بیایند.»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، این دیپلمات ارشد، پنج‌شنبه، 12 مرداد با هشدار نسبت به خطرات رویدادهای جاری در کشورش اعلام کرد که شورای نظامی کودتا، نیجر را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد که به کشاندن کل منطقه ساحل به وضعیت بی‌ثباتی خواهد انجامید.

فروپاشی منطقه ساحلی

تینگیری همچنین با تاکید بر این که در صورت فروپاشی نیجر، کل منطقه ساحلی افریقا فرو ریخته و دچار بی‌ثباتی می‌شود، خاطرنشان کرد: «پس از آن دیگر هیچ راهی برای حفاظت از کشورهای ساحلی آفریقا و کشورهای ساحل غربی وجود نخواهد داشت.»

او همچنین با ابراز نگرانی از بهره‌برداری گروه روسی «واگنر» از این وضعیت گفت: «واگنرها و عوامل افراطی از این أوضاع برای کنترل آفریقا از منطقه ساحلی تا مدیترانه استفاده خواهند کرد.»

تینگیری با اشاره به حجم ویرانی‌ها و جنایاتی که «واگنر» در لیبی، جمهوری آفریقای مرکزی و مالی مرتکب شدند، افزود که نمی‌خواهد کشورش به دست مزدوران بیفتد.

او با بیان این که محمد بازوم، رئیس جمهوری پیشین همچنان «رئیس جمهوری قانونی نیجر» است، ضمن محکوم کردن کودتا، تاکید کرد چنین اقدامی، «فاقد هرگونه دلیل و توجیه است.»

تینگیری و با اشاره به تحریم‌هایی که منجر به قطع جریان برق و افزایش قیمت مواد غذایی شد، از پیامدهای ویرانگر این تحریم‌ها ابراز نگرانی کرد.

سفیر نیجر در واشینگتن افزود که نیجر که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، تا حد زیادی به کمک‌های خارجی وابسته است که 40 درصد از بودجه این کشور را تشکیل می‌دهد.

او هشدار داد که در صورت شکست مذاکرات با شورای نظامی، «هیچ گزینه‌ای جز توسل به زور» وجود نخواهد داشت، حتی اگر «هیچ کس خواهان جنگ نباشد.»

فراخواندن سفرا

روز پنج‌شنبه، رهبران نظامی کودتا ضمن اعلام پایان ماموریت تینگیری، سفیران نیجر را از فرانسه، آمریکا، نیجریه و توگو فرا خواندند.

در حالی که مقامات آمریکایی می‌گویند که هیچ دلیلی بر دخالت عناصر «واگنر» در حوادث نیجر ندارند، نگرانی خود را از حضور این مزدوران مستقر در مالی و مظنون به حضور بورکینافاسو و تلاش برای بهره‌برداری از این موقعیت، ابراز کردند.

واکنش «اکوواس»

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکوواس» پیشتر در تلاش برای زیر فشار قرار دادن کودتاچیان به منظور وادار کردن آنها به بازگشت به نظم قانون اساسی، تحریم‌هایی را علیه نیجر اعمال کرد و حتی استفاده از زور را نیز بعید نداست.

از سویی واشینگتن رسما رویدادهای نیجر را به عنوان یک کودتا توصیف نکرد زیرا اتخاذ این موضع می‌تواند آمریکا را به قطع کمک‌های اقتصادی و امنیتی به این کشور که به عنوان متحد حیاتی غرب در منطقه متشنج ساحلی آفریقا قلمداد می‌شود، وادار سازد.

گفتنی است که نیجر پس از مالی و بورکینافاسو، سومین کشوری است که از سال 2020 شاهد وقوع کودتا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید