رئیس جمهوری نیجریه خواستار راه‌حلی دوستانه برای بحران کودتا در نیجر شد

وزیر خارجه سنگال: اگر جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» در واکنش به کودتای نظامی در نیامی تصمیم به مداخله نظامی در نیجر بگیرد، سنگال نیز در این مداخله نظامی احتمالی در نیجر شرکت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بولا تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه که کشورش ریاست جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» را بر عهده دارد از هیئت اعزامی اکوواس به نیامی، پایتخت نیجر، خواست به «راه‌حلی دوستانه» برای بحران کودتای نظامی در نیجر دست یابند.

افزون بر این هیئت اعزامی از سوی جامعه اقتصادی غرب آفریقا، تینوبو فاش کرد که او نیز هیئتی را به‌منظور بررسی بحران نیجر با «رهبران لیبی و الجزایر» تشکیل داده است.

رئیس جمهوری نیجریه گفت که او به هیئت‌های اعزامی به نیامی توصیه کرده که «با جدیت کامل با هر کدام از طرف‌های ذی‌ربط وارد گفت‌وگو شوند و تمام تلاش خود را به‌منظور دست‌یابی به راه‌حل همه‌جانبه و دوستانه‌ای برای وضعیت در نیجر به‌کارگیرند».

کشور نیجریه روز گذشته و در چارچوب تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم کودتا در نیجر صادرات برق به این کشور را قطع کرد.

این سخنان رئیس جمهوری نیجریه پس از آن ایراد می‌شود که آیساتا تال سال، وزیر امور خارجه سنگال پنج‌شنبه 12 مرداد اعلام کرد که اگر جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» در واکنش به کودتای نظامی در نیامی تصمیم به مداخله نظامی در نیجر بگیرد، سنگال نیز در این مداخله نظامی احتمالی در نیجر شرکت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه سنگال در گفت‌وگو با خبرنگاران بر تعهدات بین‌المللی کشورش در قبال جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا تاکید کرد و گفت به ویژه این‌که «این کودتا کودتایی تعیین کننده بود و بنا بر این دلایل، ما سربازان سنگالی را به نیجر اعزام خواهیم کرد».

کشورهای بورکینافاسو و مالی دوشنبه گذشته در بیانیه مشترکی اعلام کردند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به منزله «اعلان جنگ» علیه آنها تلقی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید