افزایش نگرانی‌ها از کمبود و گرانی مواد غذایی در پی گرمای بی‌سابقه و تداوم جنگ اوکراین

ایالات متحده آمریکا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفته است از «باج خواهی» روسیه و استفاده ابرازی آن از غذا به عنوان سلاح در جنگ به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «خواربار و کشاورزی ملل متحد» (فائو)، جمعه 13 مرداد گزارش داد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه ژوئیه تحت تأثیر خاتمه قرارداد غلات دریای سیاه و محدودیت‌های تجاری جدید برنج افزایش یافته است.

به گزارش وب‌سایت «فائو»، شاخص قیمت مواد غذایی، که تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی کالاهای غذایی در نظام تجارت جهانی را دنبال می‌کند، در ماه ژوئیه به‌طور متوسط 123.9 واحد بود که 1.3 درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت.

ناظران می‌گویند که این جهش در قیمت گندم و غلات بسیار بیشتر بوده و در واقع کاهش نسبی قیمت شکر و ذرت آمریکای مرکزی، این افزایش قیمت جهانی را کمی تعدیل کرده است.

همزمان، سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده که در ماه ژوئیه، کشورهای سراسر جهان با موج گرما و سیل ناشی از «ال نینو»، یک پدیده طبیعی آب و هوایی که به احتمال 90 درصد در نیمه دوم سال 2023 هم ادامه دارد، دست و پنجه نرم کرده‌اند.

تحلیل‌گران و فعالان محیط زیست می‌گویند که گرمای بیش از حد هوا تأثیر جهانی بر روند تولید مواد غذایی داشته و گرمای بی‌سابقه هوا در آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا و استرالیا منجر به از بین رفتن بسیاری از محصولات کشاورزی شده است.

«رویترز»، در گزارشی که جمعه 13 مرداد منتشر شده، نوشت که احتمال می‌رود خشکسالی، ذخایر جهانی گندم را برای صادرکنندگان عمده به پایین‌ترین سطح در بیش از یک دهه گذشته برساند.

این گزارش ادامه داد که این کاهش در حالی رخ می‌دهد که روسیه، تامین‌کننده اصلی درگیری خود با اوکراین را تشدید کرده و عدم اطمینان بیشتری را برای واردکنندگان ایجاد می‌کند.

خروج کرملین در 17 ژوئیه از توافق دریای سیاه که امکان صادرات ایمن غلات اوکراین را فراهم می‌کرد، بر چشم‌انداز جهانی ناامنی از تامین مواد غذایی مورد نیاز جهان می‌افزاید. همچنین حملات هوایی بعدی روسیه به بنادر اوکراین حدود 180000 تن از محصول کشاورزی را طی 9 روز نابود کرد.

در واکنش به این موضوع، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه، 12 مرداد، از همه کشورها در سازمان ملل خواست که پس از خروج مسکو از توافقی که به اوکراین اجازه می‌داد غلات خود را به طور ایمن به بازارهای جهانی ارسال کند، به روسیه بگویند که استفاده از دریای سیاه را به عنوان «باج‌خواهی» متوقف کند.

بلینکن در حالی که ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل در مورد قحطی و ناامنی غذایی ناشی از درگیری را بر عهده داشت، ضمن انتقاد شدید از استفاده ابزاری روسیه از غذا به عنوان سلاح در جنگ، گفت: «هر عضو سازمان ملل باید به مسکو بگوید «دیگر بس است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید