پیوستن 12 کشور به توافق تضمین امنیت اوکراین همزمان با تحریکات واگنر در مرز لهستان

مقامات لهستان و لیتوانی درباره افزایش اقدامات تحریک‌آمیز و حضور نیروهای واگنر در مجاورت با مرزهای قلمرو شرقی «ناتو» هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نخست‌وزیر لهستان، پنج‌شنبه، 12 مرداد گفت که نیروهای مزدور «واگنر» برای بی‌ثبات‌سازی قلمرو «ناتو»، به سوی مرزهای شرقی کشورهای عضو این پیمان نظامی منتقل می‌شوند.

به گزارش «رویترز»، آغاز تمرین‌های نظامی سربازان واگنر با ارتش ملی بلاروس باعث شده تا لهستان هزار سرباز کمکی خود را در نزدیکی مرز با این کشور مستقر کند.

لهستان، سه‌شنبه، بلاروس را به نقض حریم هوایی خود با هلیکوپترهای نظامی متهم کرد.

ماتئوش موراویسکی پس از دیدار با گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی در شرق لهستان، گفت: «ما باید آگاه باشیم که تعداد اقدامات تحریک‌آمیز افزایش خواهد یافت.»

دیدار این سیاستمداران در منطقه سوق‌الجیشی سووالکی، یک منطقه کم جمعیت اما از نظر استراتژیک مهم در قلمرو لهستان، بین بلاروس و منطقه کالینینگراد روسیه که کشورهای بالتیک را به سایر اعضای ناتو متصل می‌کند، انجام شد.

ناوسدا در این دیدار گفت که تعداد مزدوران واگنر در بلاروس ممکن است بیش از 4 هزار نفر باشد.

او با اشاره به احتمال بستن مرزها با بلاروس در صورت «پیچیده‌تر» شدن اوضاع گفت: «این باید به شیوه‌ای هماهنگ بین لهستان، لیتوانی و لتونی انجام شود.»

تضمین‌های امنیتی به اوکراین

همزمان با تهدیدهای واگنر و اقدامات تحریک‌آمیز این گروه در مرزهای شرقی «ناتو»، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، پنج‌شنبه، 12 مرداد اعلام کرد که 12 کشور به بیانیه گروه هفت درباره تضمین‌های امنیتی کی‌یف ملحق شده‌اند که هدف آن ارائه قابلیت‌های نظامی قابل توجهی به اوکراین است.

به گزارش «العربیه»، زلنسکی از بلژیک، دانمارک، ایرلند، ایسلند، اسپانیا، هلند، نروژ، پرتغال، رومانی، فنلاند، جمهوری چک و سوئد به عنوان کشورهای ملحق شده به این توافقنامه نام برد.

اقدامی که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین آن را «اشتباه بسیار خطرناک» و «نقض امنیت روسیه» توسط گروه هفت دانست.

نگرانی رومانی

همزمان، وزارت دفاع ملی رومانی نیز پس از حملات روسیه به تأسیسات اوکراین در نزدیکی خاک رومانی، اعلام کرد که به طور مداوم مرزهای ناتو را زیر نظر دارد.

این وزارت‌خانه در عین حال تاکید کرد که هیچ تهدید نظامی مستقیمی علیه قلمرو یا آب‌های سرزمینی رومانی شناسایی نشده است.

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی، نیز پنج‌شنبه، دوازدهم مردادماه، حملات روسیه به زیرساخت‌های اوکراین در نزدیکی خاک رومانی را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

در سایه تشدید تنش‌ها با کشورهای اروپایی بر سر جنگ اوکراین، روسیه چهارشنبه یازدهم مرداد از آغاز رزمایش دریایی خود در دریای بالتیک خبر داد.

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه 30 ناو جنگی، 20 کشتی پشتیبانی و 30 پهپاد متعلق به نیروی هوافضای روسیه به همراه حدود 6000 نیروی نظامی این کشور در این رزمایش شرکت می‌کنند.

روسیه پیشتر نیز از طریق خروج از معاهده صادرات غلات منطقه دریای سیاه، به گفته مقامات غربی، امنیت غذایی جهان را به مخاطره انداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید