واشینگتن پست: اتهامات جدید علیه ترامپ «آزمایش دموکراسی» برای آمریکاست

تلاش‌های ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید، تبعات احتمالی این اتهامات را برای آینده دموکراسی در آمریکا برجسته کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سیاسی و حقوقی به روزنامه «واشینگتن پست» گفته‌اند که اتهامات جدید علیه دونالد ترامپ به دلیل تلاش‌های وی برای بر هم زدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 «آزمایشی منحصر به فرد برای حاکمیت قانون و دموکراسی» در آمریکاست.

جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده، روز سه‌شنبه در کیفرخواستی مفصل رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را به «تلاش برای براندازی دموکراسی» متهم کرد.

ترامپ متهم است که برای باطل کردن انتخاباتی که آن را باخته بود، «توطئه» کرده است. بخشی از توطئه مذکور از طریق تحریک هواداران ترامپ به حمله به ساختمان کنگره آمریکا در 6 ژانویه 2021 صورت گرفته است. رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا همچنین متهم است که به انحاء مختلف تلاش کرده از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت جلوگیری کند.

به گفته کارشناسان، این در واقع کیفرخواستی علیه اقدامات ترامپ برای «سرنگونی جمهوری» و مهمترین فرایند آن برای حفظ حاکمیت دموکراتیک، یعنی «روند انتقال مسالمت‌آمیز و قانونی قدرت» است.

کیفرخواست اخیر این نکته را زیر ذره‌بین می‌گذارد که فرایند انتخابات چگونه کار می‌کند، و قدرت چگونه به طور مسالمت‌آمیز منتقل می‌شود. در واقع آزمایش عملکرد دموکراسی آمریکا است. و تلاش‌های ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید، تبعات احتمالی این اتهامات را برای آینده دموکراسی در آمریکا برجسته کرده است.

به گفته واشینگتن پست، مخالفان و منتقدان ترامپ مدت‌هاست که او را به داشتن «تمایلات استبدادی» و بی‌اهمیت شمردن قانون اساسی متهم می‌کنند. به علاوه، وی بارها با زبان تحسین و تمجید از دیکتاتورهایی همچون ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ویکتور اوربان، رئیس‌جمهوری مجارستان، و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تعریف کرده است.

در مقابل، رئیس‌جمهوری پیشین و متحدانش بارها دادستانی و وزارت دادگستری آمریکا را به «سیاسی‌کاری» و «شکار جادوگر» متهم کرده‌اند. ترامپ پس از شنیدن کیفرخواست ادعا كرد: «تمام این کارها از طریق سوء رفتار دادستانی در سطحی بی‌سابقه در آمریكا برای سرقت انتخاباتی دیگر انجام می‌شود. جک اسمیت دیوانه تاکنون بیش از 25،000،000 دلار خرج این کارها كرده است!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید