قطعی برق در شهرهای بزرگ نیجر

اولین پیامد تحریم‌‌ کشورهای غرب آفریقا علیه نیجر بلافاصله تاثیر خود را گذاشته و باعث قطعی برق در اغلب شهرهای بزرگ این کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژنرال عبدالرحمن تیانی، فرمانده گروه نظامی که با كودتا، قدرت را در نیجر به دست گرفت، اعلام کرد که ضمن مخالفت با همه تحریم‌های اعمال شده توسط کشورهای غرب آفریقا، در برابر هرگونه تهدید تسلیم نمی‌شود.

ژنرال تیانی، چهارشنبه 11 مرداد، در یک سخنرانی تلویزیونی در آستانه سالگرد استقلال مستعمره سابق فرانسه تاکید کرد که «شورای ملی حفاظت از وطن» هرگونه دخالت در امور داخلی نیجر را رد می کند».

این در حالی است که اولین پیامدهای تحریم‌های کشورهای غرب آفریقا تاثیر خود را بلافاصله بر این کشور گذاشته و باعث قطعی برق در اغلب شهرهای بزرگ نیجر شد.

در همین حال شرکت «نیگلیک» نیجر اعلام کرد که کمبود برق به دلیل قطع برق نیجریه به همسایه شمالی خود است.

این در حالی است که شرکت «ترانزیشن» برق نیجریه، از اظهارنظر در باره قطعی برق نیجر خودداری کرد، اما یک منبع که خواست نامش فاش نشود، سه‌شنبه به شبکه خبری «بی‌بی‌سی» گفت، در راستای اجرای تحریم‌ها از سوی کشورهای غرب آفریقا علیه کودتاگران نیجر، ریاست جمهوری نیجریه دستور قطع برق نیجر را داده است .

کشور نیجریه، همسایه جنوبی نیجر تامین‌کننده اصلی برق این کشور به شمار می‌رود. در سال 2019، مدیر عامل شرکت برق «نیگلک» به وبسایت «آیدر فور دیولومپمن» گفت که 70 درصد برق نیجر به ابوجا وابسته است.

انتظار نمی‌رود که تاثیر تحریم‌ها تنها به مسئله قطعی برق محدود شود، به‌ویژه که بانک جهانی با ابراز نگرانی نسبت به تلاش‌ها نظامیان برای سرنگونی دولت منتخب دموکراتیک در نیجر اعلام کرد تا اطلاع ثانوی پرداخت وجوه برای تمام فعالیت‌های خود در این کشور را متوقف کرده است.

این بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد که مشارکت‌ خود با بخش خصوصی با احتیاط ادامه می‌یابد و وضعیت را از نزدیک رصد خواهد کرد.

بانک جهانی در سال 2022 از طریق برنامه‌های مختلف کمکی خود 1.5 میلیارد دلار در نیجر هزینه کرد.

هزینه‌های این بانک از ابتدای این سال به 730 میلیون دلار رسیده است.

صندوق بین المللی پول که چندین برنامه و طرح کمکی به نیجر ارائه می‌کند، هنوز رسما تعلیق تامین مالی فعالیت‌های خود در نیجر را اعلام نکرده است.

قطعی برق نیجر پس از آن صورت گرفت که جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس» تحریم‌هایی را علیه کودتاگران نیجر اعمال کرد.

پس از ضرب الاجل یک هفته‌‎ای رهبران کشورهای غرب آفریقا به شورای نظامی نیجر برای واگذاری قدرت به دولت قانونی محمد بازوم، وزرای دفاع «اکواس» در نیجریه گرد هم می‌آیند تا درباره مداخله نظامی احتمالی با هدف پایان دادن به کودتا گفت‌وگو کنند. این شورا در بیانیه‌ای گفت که ادامه رویکرد کودتا عواقب نظامی بسیار وخیم در پیش خواهد داشت.

چهارشنبه گذشته، هیئتی از اکواس (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) وارد نیامی پایتخت نیجر شد و به تلاش‌های میانجی‌گری پس از کودتا ادامه داد.

شورای نظامی نیجر هفته گذشته در یک کودتای نظامی محمد بازوم رئیس جمهوری منتخب را که توسط نیروهای گارد مسئول تامین امنیت او که در مقابل کاخ ریاست جمهوری مستقر بودند، سرنگون کرد.

قانون اساسی نیز به حالت تعلیق درآمد و ژنرال عبدالرحمن تیانی، رئیس گارد ریاست جمهوری، به عنوان حاکم منصوب شد.

این شورا ژنرال عبدالرحمن تیانی، رئیس گارد ریاست جمهوری را به عنوان حاکم کشور منصوب کرد.

دولت نظامی نیجر روز گذشته از بازگشایی مرزهای این کشور با الجزایر، بورکینافاسو، لیبی، مالی و چاد خبر داد، اما این کشور هنوز مرزهای خود را با نیجریه بسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم