اوکراین: نیروهای روسیه توانایی پیشروی خود را از دست داده‌اند

ارتش اوکراین در ماه ژوییه گذشته ضدحمله‌ای با هدف آزادسازی مناطق شرقی و جنوبی به‌ویژه مناطق اطراف دریای آزوف را علیه ارتش روسیه آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اوکراینی اعلام کردند که نیروهای روسیه توانایی پیشروی خود در جبهه‌های جنگ را از دست داده‌اند اما خطوط دفاعی مستحکمی را با بکارگیری میدان‌های گسترده مین ایجاد کرده‌اند که مانع پیشروی نیروهای اوکراینی شده است.

ارتش روسیه نیز طی گزارش‌هایی اشاره کرد که 12 حمله اوکراین در منطقه دونتسک را خنثی کرده است.

اقدامات نظامی روسیه در ماه های اخیر بیشتر بر حملات هوایی به زیرساخت‌های صادرات غلات در بنادر اوکراین تمرکز کرده است.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد، یک شناور بدون سرنشین اوکراینی که قصد حمله به یک کشتی نظامی روسیه در دریای سیاه را داشت، رهگیری و منهدم شده است.

اوکراین در ماه ژوییه گذشته ضدحمله‌ای با هدف آزادسازی مناطق شرقی و جنوبی به‌ویژه مناطق اطراف دریای آزوف را علیه ارتش روسیه آغاز کرد.

مقامات نظامی کی‌یف تاکید کردند که مناطق اطراف شهر باخموت در شرق اوکراین را بازپس گرفتند. این شهر در ماه می گذشته پس از نبردهای خونین چندین ماهه به تصرف نیروهای روسیه درآمد.

هانا مالیار، دستیار وزیر دفاع اوکراین هم تصریح کرد که «روس‌ها تلاش بسیار کردند مانع پیشروی نیروهای اوکراینی در محور باخموت شوند اما شکست خوردند.»

مالیار در «تلگرام» نوشت، روسیه به تقویت نیروهای خود در مناطق شمالی اوکراین اقدام کرد و طی هفته‌های اخیر نبردهای سختی در این مناطق رخ داده است.

اولکسی دانیلوف، رئیس شورای امنیت اوکراین نیز خاطرنشان کرد که روس‌ها فرصت کافی برای تقویت خطوط دفاعی خود با ایجاد میدان‌های گسترده مین را داشتند.

او به تلویزیون اوکراین گفت: «شمار مین‌های کار گذاشته‌شده توسط روس‌ها در مناطق بازپس گرفته شده واقعا زیاد و دیوانه‌کننده است. به طور متوسط روس‌ها در هر متر مربع چهار تا پنج مین کار گذاشته‌اند.»

دانیلوف با اشاره به سخنان رئیس جمهوری اوکراین افزود، به‌رغم سرعت پایین پیشروی نیروهای اوکراینی، این نیروها با هدف کاهش تلفات، عجله‌ای برای پیشروی ندارند.

این مقام اوکراینی با رد عنوان «ضدحمله» در رابطه با عملیات نظامی جاری نیروهای اوکراین، خاطرنشان کرد: «جدول زمانبندی مشخصی وجود ندارد و این یک عملیات پیچیده است که به عوامل فراوانی بستگی دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید