کاخ سفید: شواهدی مبنی بر دخالت روسیه در کودتای نیجر وجود ندارد

ستاد کل ارتش‌ فرانسه:تخلیه تنها شامل شهروندان غیرنظامی فرانسوی و اروپایی خواهد شد و هیچ نظامی فرانسوی از نیجر خارج نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش‌ها به تحولات پس از کودتای نظامی در نیجر، کاخ سفید سه‌شنبه 10 مرداد اعلام کرد هیچ نشانه‌ای مبنی بر دست داشتن روسیه در کودتای نیجر وجود ندارد.
کاخ سفید همچنین تاکید کرد که ایالات متحده تصمیم خود را در مورد حضورش در کشور غرب آفریقایی نیجر تغییر نداده است.

در هفتمین کودتای نظامی در کمتر از سه سال گذشته در غرب و مرکز آفریقا، یک شورای نظامی چهارشنبه گذشته محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب نیجر و دولت او را سرنگون کرد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ایالات متحده، در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «دولت هنوز هیچ گونه تصمیمی در مورد آینده کمک‌هایی که ایالات متحده به نیجر ارائه می‌دهد، نگرفته است».

کربی همچنین گفت که واشنگتن «مطمئنا از تلاش‌های فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی برای تخلیه شهروندان خود آگاه است و در عین حال ما هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه تهدیداتی مستقیم علیه شهروندان یا تاسیسات آمریکایی وجود دارد، در دست نداریم و بنابراین موضع خود را در این مورد تغییر نداده‌ایم.»

حدود 1000 سرباز آمریکایی در نیجر مستقر هستند که از محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر در مقابله با شورش‌های منطقه‌ای حمایت می‌کنند.

کربی گفت که کاخ سفید همچنان معتقد است که «روزنه» برای دیپلماسی، جهت حل بحران در نیجر باز است، اما خاطرنشان کرد که ایالات متحده «به طور شبانه‌روزی همه چیز را زیر نظر دارد.»

وی افزود: «ما از شهروندان آمریکایی در نیجر می‌خواهیم که امنیت خود را در اولویت خود قرار دهند».

این مقام آمریکایی همچنین تأکید کرد که نیروهای ایالات متحده در نیجر در تخلیه هوایی اتباع غربی که اروپایی‌ها انجام می‌دهند، شرکت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ تصمیمی در مورد استقرار نیروهای بیشتر در نیجر و یا در مجاورت با آن» گرفته نشده است، گفت: «در حال حاضر نیازی به این کار نیست و اگر لازم شود که تعدیلاتی انجام دهیم، آن را انجام خواهیم داد».

وی همچنین گفت که در حال حاضر اتخاذ چنین تصمیمی ضرورت ندارد.

از سویی فرانسه اعلام کرد که از سه‌شنبه برای تخلیه اتباع خود از نیجر آماده می‌شود، در حالی که بورکینافاسو و مالی، دو کشور همسایه نیجر که در پی کودتا نیز توسط ارتش اداره می‌شوند، نسبت به هرگونه مداخله نظامی با هدف بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر به قدرت هشدار دادند و تاکید کردند که چنین رویکردی را «اعلان جنگ» علیه خود تلقی خواهند کرد.

یک منبع آگاه از روند تخلیه اتباع فرانسه، گفت که اولین هواپیما ظهر سه‌شنبه از پاریس به مقصد نیجر به پرواز درآمده است.

این اولین بار است که تخلیه گسترده فرانسوی‌ها در منطقه ساحل، جایی که کودتاهای دیگری در مالی و بورکینافاسو از سال 2020 رخ داده است، صورت می‌گیرد.

در حال حاضر حدود 600 تبعه فرانسوی در نیجر زندگی می‌کنند. تخلیه به صورت داوطلبانه و در هواپیماهای ترابری نظامی کوچک غیرمسلح، انجام خواهد شد. علاوه بر آن فرانسه در تخلیه دیگر اتباع اروپایی از جمله آلمان مشارکت خواهد کرد.

در همین راستا ستاد کل ارتش‌ فرانسه سه‌شنبهدر بیانیه‌ای اعلام کرد که تخلیه تنها شامل شهروندان غیرنظامی فرانسوی و اروپایی خواهد شد و هیچ نظامی فرانسوی از نیجر خارج نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید