اولین پروازهای تخلیه شهروندان اروپایی از نیجر، به مقصد پاریس و رم انجام شد

نیجریه در راستای اجرای تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم کودتا در نیجر صادرات برق به این کشور را قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اولین هواپیماهای نظامی حامل اتباع اروپایی از نیجر، روز چهارشنبه، 11 مرداد، در پاریس و رم به زمین نشستند.

به گزارش «رویترز»، تخلیه اتباع اروپایی در بحبوحه تشدید نگرانی‌ها از افزایش تنش‌های پس از کودتا در نیجر، صورت می‌گیرد.

قطع صادرات برق به نیجر

همزمان با تخلیه شهروندان اروپایی از نیجر، خبرگزاری «فرانسه» گزارش داد که نیجریه به عنوان تامین‌کننده اصلی برق نیجر، پس از اعمال تحریم‌های همسایگان غرب آفریقا علیه حکومت نظامی در نیامی، صادرات برق خود را به نیجر قطع کرد.

یک منبع در شرکت برق «نیجرک» به این خبرگزاری گفت: «از دیروز، نیجریه خط فشار قوی انتقال برق به نیجر را قطع کرده است.»

این در حالی است که 70 درصد از انرژی برق نیجر، به نیجریه وابسته است.

در آخرین تحولات پس از کودتا در نیجر، عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت بلوک غرب آفریقا (ECOWAS)، هشدار داد که «گزینه نظامی آخرین راه‌حل و گزینه روی میز است، اما ما باید خود را برای اتفاقات احتمالی آماده کنیم.»

او که همزمان با آغاز نشست دو روزه روسای دفاع منطقه در ابوجا، پایتخت نیجریه سخن می‌گفت، افزود: «ما باید نشان دهیم که فقط زوزه نمی‌کشیم، بلکه می‌توانیم گاز هم بگیریم.»

«اکوواس»، بلوک غرب آفریقا که برای مهار عقب‌نشینی دموکراتیک در غرب آفریقا تلاش می‌کند، پیشتر وعده داده بود که به‌دنبال تسلط نظامیان بر قدرت در کشورهای عضو این سازمان از جمله مالی، بورکینافاسو و گینه و تلاش برای کودتا در گینه‌بیسائو طی دو سال گذشته، دیگر کودتا را تحمل نخواهد کرد.

این در حالی است که به گفته ناظران، اعلامیه کشورهای مالی و بورکینافاسو در حمایت از کودتای نیجر، قوی‌ترین نشانه برای تشکیل یک اتحاد جدید در مقابل بقیه اعضای بلوک منطقه‌ای 15 کشوری بود.

مالی و بورکینافاسو در این بیانیه هشدار دادند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به عنوان اعلان جنگ علیه بورکینافاسو و مالی تلقی خواهد شد.

آنها همچنین تهدید کردند که از بلوک خارج خواهند شد و در صورت مداخله، «اقدامات دفاعی مشروع» را برای حمایت از ارتش و مردم نیجر اتخاذ خواهند کرد.

رهبران نظامی گینه نیز به تبعیت از مالی و بورکینافاسو، با رژیم کودتا در نیجر ابراز همبستگی کردند.

تخلیه نیروهای حافظ صلح

در واکنش به تحولات ناشی از کودتای نظامیان در نیجر، سازمان ملل متحد نیز چهارشنبه 11 مرداد اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح بین‌المللی طی روزهای آینده از مالی، کشور همسایه نیجر، تخلیه خواهند شد.

تاکنون بیش از 460 سرباز مصری صلح‌بان به‌دنبال کاهش ماموریت سازمان ملل، مالی را ترک کرده‌اند.

کودتاهای اخیر در منطقه در بحبوحه موجی از احساسات ضد‌فرانسوی رخ داده است و مردم محلی می‌گویند که از حاکم سابق استعماری می‌خواهند که از مداخله در امور آنها دست بردارد و به جای آن خواستار مشارکت با روسیه هستند.

حکومت نظامیان نيجر، فرانسه را به توطئه‌چینی برای مداخله نظامی با هدف بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع به قدرت، متهم می‌کنند.

فرانسه که کودتا در نیجر را محکوم کرده و خواستار بازگرداندن بازوم به قدرت شده، تاکنون درباره ادعای احتمال دخالت نظامی در نیجر، سکوت کرده است و با ابقای نیروهای نظامی خود در منطقه تنها روند تخلیه شهروندان فرانسوی و اتباع اروپایی را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید