گوترش اخراج مهاجران آفریقایی از تونس را محکوم کرد

سخنگوی گوترش: باید با همه مهاجران، پناهندگان و پناهجویان با احترام کامل برخورد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اخراج مهاجران آفریقایی از تونس به سمت مرزهای لیبی و الجزایر را محکوم کرد.

سخنگوی گوترش، سه‌شنبه، 10 مرداد اعلام کرد، برخی از این پناهندگان پس از اخراج از تونس در صحرا گرفتار شده و جان خود را از دست داده‌اند.

فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «ما در مورد اخراج مهاجران و پناهجویان از تونس به مرزهای لیبی و الجزایر بسیار نگران هستیم».

او افزود: «تعدادی از مهاجران آفریقایی در مرز با لیبی جان باخته‌اند و گزارش‌ها حاکی از آن است که صدها نفر از جمله زنان باردار و کودکان در حالی که دسترسی آنها به غذا و آب محدود است، در شرایط سخت گرفتار هستند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی از پناهجویان و شهادت مرزبانان لیبی، پس از اینکه نیروهای امنیتی تونس مهاجران را در مرز صحرایی با لیبی رها کردند، هر روز صدها مهاجر از کشورهای جنوب صحرای آفریقا به لیبی می‌رسند.

به گزارش سازمان‌های بشردوستانه در لیبی که با خبرگزاری فرانسه تماس گرفته‌اند، تعداد قربانیان پناهجو که طی سه هفته گذشته در مرزهای صحرایی جان خود را از دست داده‌اند، به حداقل 17 نفر رسیده است.

روز پنج‌شنبه، آژانس‌ سازمان ملل برای «پناهندگان و مهاجران» خواستار ایجاد «راه حلی فوری» برای نجات این پناهجویان که در شرایط ناگوار در مرزهای لیبی و الجزایر گرفتار شده‌اند، شد.

سخنگوی گوترش مجدداً تاکید کرد که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، هفته گذشته خواستار توقف فوری اخراج‌ها و انتقال فوری این افراد به مکان‌های امن شد.

او گفت: «باید با همه مهاجران، پناهندگان و پناهجویان با احترام کامل برخورد شود و بدون توجه به وضعیتشان، مطابق با قوانین بین‌المللی و حقوق بشر از آنها محافظت کرده و با کرامت با آنها رفتار شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید