مایک پنس: کسی که خود را بالاتر از قانون می‌داند نباید رئیس جمهوری آمریکا شود

معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا: کشور ما مهمتر از یک فرد و قانون اساسی ما مهمتر از شغل هر فردی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، پس از متهم‌شدن ترامپ به چهار اتهام جنایی مرتبط با تلاش‌ برای ماندن در قدرت و لغو نتایج انتخابات 2020، تندترین موضع خود علیه او تا به امروز را مطرح کرد.

پنس، سه‌شنبه 10 مرداد، در بیانیه‌ای نوشت: «کیفرخواست امروز، در بردارنده یادآوری مهمی است: هر کسی که خود را بالاتر از قانون اساسی قرار دهد، هرگز نباید رئیس جمهوری ایالات متحده باشد.»

او افزود: «کشور ما مهمتر از یک فرد و قانون اساسی ما مهمتر از شغل هر فردی است. در ششم ژانویه، ترامپ، رئیس جمهوری سابق از من خواست که میان او و قانون اساسی، یکی را انتخاب کنم. من قانون اساسی را انتخاب کردم و خواهم کرد. همیشه این عمل را انجام خواهم داد.»

پنس تاکید کرد که پس از بررسی کیفرخواست، امور بیشتری برای گفتن خواهد داشت، اما در عین حال با تکرار احساس عمومی، خاطرنشان کرد که آخرین کیفرخواست «به معنای صحبت بیشتر در مورد حوادث 6 ژانویه و ایجاد تشتت بیشتر است.»

او در اشاره به ترامپ گفت: «از دید مردم آمریکا، نامزدی او به این معنی است که برخلاف موضوع هانتر بایدن، توجه عمومی کمتری نسبت به سیاست‌های اقتصادی فاجعه‌آمیز جو بایدن که میلیون‌ها نفر در سراسر ایالات متحده از آن در عذاب هستند، جلب شده است.»

پنس در بیانیه سه‌شنبه خود وعده داد که درستی و سلامت را به منصب ریاست جمهوری بازگرداند. او نوشت: «من به عنوان رئیس جمهوری شما، از یک وجب از خاک کشور در دفاع از آمریکا، مردم و ارزش‌هایمان چشم‌پوشی نمی‌کنم و قول می‌دهم این کار را به گونه‌ای انجام دهم که با سوگندم به قانون اساسی و شخصیت و شان مردم آمریکا، سازگار باشد.»

پنس در ادامه خاطرنشان کرد: «ما درستی و هوشمندی را به زندگی عمومی باز می‌گردانیم تا بتوانیم راه حل‌های واقعی برای چالش‌هایی که ملت ما را رنج می‌دهد، ارائه دهیم.»

پنس و ترامپ، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 اعلام کرده‌اند.

این کیفرخواست نشان می‌دهد که پنس در قبال توطئه ادعایی علیه ترامپ برای ماندن در قدرت و حوادث 6 ژانویه 2021 ، چه موضعی گرفت.

دو هفته قبل از حوادث 6 ژانویه، ترامپ مستقیما معاون خود را زیر فشار گذاشت تا از نفوذ خود در راستای تایید لزوم لغو نتایج انتخابات، استفاده کند ولی پنس ضمن مخالفت با این کار به ترامپ گفت: «می‌دانی که بر این باور نیستم که از قدرت برای تغییر نتایج، برخوردارم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید