حضور نظامیان لهستان پس از نقض حریم هوایی کشورشان در مرز بلاروس

بلاروس: ورشو ظاهراً پس از مشورت با «اربابان خود در خارج» نظرش را درباره حادثه نقض حریم هوایی تغییر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لهستان، سه‌شنبه 10 مرداد اعلام کرد، به دنبال نقض حریم هوایی کشورش توسط بالگردهای نظامی بلاروس، نیروهای نظامی‌اش را به مرز شرقی خود اعزام خواهد کرد.

این در حالی است که ارتش بلاروس هرگونه نقض حریم هوایی لهستان را رد کرده است.

بلاروس از متحدان روسیه است و لهستان عضو ناتو و یکی از حامیان سرسخت اوکراین در درگیری با روسیه به شمار می‌رود.

مقامات بلاروس می‌گویند لهستان برای توجیه افزایش تعداد نیروهای خود در مرز شرقی خود، اتهام نقض حریم هوایی را جعل کرده است.

وزارت دفاع لهستان اعلام کرد که «نیروی نظامی و لجستیکی از جمله تعدادی از هلیکوپترهای جنگی را به مرز شرقی خود اعزام خواهد کرد.»

لهستان همچنین اعلام کرد که ناتو را از نقض حریم هوایی خود توسط بلاروس مطلع کرده و کاردار سفارت بلاروس را برای ارائه توضیحات احضار کرده است.

ارتش لهستان در ابتدا هرگونه تجاوز به مرز را رد کرد، اما بعدها اعلام کرد این نقض در ارتفاع بسیار پایینی رخ داده است که شناسایی و رهگیری آن توسط رادار دشوار بود.

از سوی دیگر، وزارت دفاع بلاروس از طریق حساب تلگرام خود اعلام کرد که ورشو «پس از مشورت با اربابان خود» نظر خود درباره حادثه نقض حریم هوایی را تغییر داده است.

گروه واگنر در بلاروس

پیش از این، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، موضوع حضور گروه نظامی «واگنر» در نزدیکی مرزهای لهستان را به سخره گرفت و گفت که ورشو باید از او برای توقف و کنترل نیروهای واگنر تشکر کند.

تعداد نامعلومی از جنگجویان «واگنر» که در ماه ژوئن به شورش کوتاه مدتی در روسیه اقدام کردند، به بلاروس منتقل شده و آموزش نیروهای این کشور را آغاز کردند. انتقال نیروهای واگنر به بلاروس باعث شد که لهستان بیش از 1000 سرباز به نزدیکی مرز بلاروس اعزام کند.

نیروهای واگنر در لهستان
نیروهای واگنر در لهستان

لوکاشنکو در جریان دیدار ماه گذشته با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به شوخی گفت که برخی از جنگجویان «واگنر» می‌خواهند سفری به ورشو و ژشوف در لهستان بروند.

لوکاشنکو، سه‌شنبه تصریح کرد، «لهستانی‌ها باید از ما تشکر کنند که جنگنجویان واگنر را در خاک خود پذیرفتیم. در غیر این صورت آنها روانه ژشوف و ورشو می‌ شدند.»

شهر ژشوف در جنوب غرب لهستان و در نزدیکی مرز اوکراین واقع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید